Živě

Legenda varuje. Američan Miller považuje olympijský sjezd za smrtelně nebezpečný

8. února 2014 12:55 - Soči

Americký lyžař Bode Miller považuje sjezdovku ve středisku Roza Chutor za smrtelně nebezpečnou. Čtyřnásobný mistr světa to prohlásil po tréninku na nedělní olympijský závod ve sjezdu.

 

Dominic Ebenbichler, Reuters

„Je to zatraceně rychlá trať, takže jsem se snažil hlavně přežít,“ citovala agentura Reuters Millera. Vítěz superkombinace z her ve Vancouveru při jízdě dosáhl maximální rychlosti 132,59 km/h a ovládl dva ze tří tréninků.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si vlastní tým na Fantasy Sport.cz.

Další lyžaři už tolik štěstí neměli. Američan Marco Sullivan jen tak tak zabránil nárazu do ochranné bariéry, Slovinec Rok Perko si zase zlomil nos a přijde o nedělní závod. "Navíc má problémy se svaly ramena. Zítra jet nemůže," řekl manažer slovinského týmu Dušan Blažič s tím, že zatím není jasné, zda Perko nastoupí příští týden do super-G.

Ještě hůř dopadl Francouz Brice Roger, který si při pádu přetrhl vazy v pravém koleně a čeká ho minimálně půlroční pauza. Ve sjezdu ho zastoupí Guillermo Fayed, Slovinci za Perka náhradu nemají.

Miller varuje před přílišnou opatrností

Podle Millera trať každého řádně prověří. "Je to hodně zrádná sjezdovka, všude na vás cení zuby," prohlásil Miller. "Nahoře je to hodně agresivní, rychlé a zatáčky jsou tak ostré a hrbolaté, že kdekoli můžete vyjet z trati," řekl.

„Nakonec jste všichni viděli Marca. To místo vypadá neškodně, ale málem se tam zabil. Kdyby to nedokázal stočit, tak ve stodvacetikilometrové rychlosti vyletí skrz bezpečností sítě do stromů,“ uvedl Miller. „Musíte se tady pořád soustředit a dávat pozor, protože tahle sjezdovka je smrtelně nebezpečná,“ dodal.

„Skrz tyhle sítě, do kterých jsem měl namířeno, proletíte jako nic. Takže to byl neplánovaný adrenalinový zážitek. Bylo to opravdu velmi těsné,“ přidal Sullivan.

Podle Millera, který se v 36 letech může stát nejstarším olympijským šampiónem ve sjezdu, však nemá smysl jet opatrně. „Ničemu by to nepomohlo. Naopak si myslím, že člověk by si v takovém případě spíš ublížil,“ prohlásil.

Češi se na lyžích udrželi

Závěrečný trénink nedokončilo deset závodníků. Trojice českých reprezentantů však mezi nimi nebyla - Ondřej Bank, Martin Vráblík a Kryštof Krýzl se seřadili na 35. až 37. místě s odstupem osmi vteřin za Millerem. "Trénovali jsme určitě pasáže, takže uprostřed jsme jeli vestoje," vysvětlil ztrátu trenér Tomáš Bank.

"Ten sjezd je těžký, to je jasný, možná i trochu nebezpečný. Ale hlavně v tom, že ho nikdo pořádně nezná. Kitzbühel je také nebezpečný, ale všichni ho znají. Tady se ho pořád učíme," komentoval to sjezdař Ondřej Bank. Sám s tím ale velký problém nemá. "Co si pamatuji, tak podobně náročný byl na všech olympiádách," uvedl.

Terčem kritiky se také stala sjezdovka pro ženský závod. Lyžařkám se nejprve nelíbilo, že zejména závěrečný skok je příliš nebezpečný, po úpravách však například dvojnásobná olympijská šampiónka Maria Höflová-Rieschová z Německa zase označila trať za příliš snadnou.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard