Čeští krasobruslaři útočí na desítku, Hanju překonal rekordní hranici sto bodů

13. února 2014 20:29 - Soči

Čeští krasobruslaři na olympiádě v Soči po krátkém programu útočí na umístění v nejlepší desítce, Michal Březina je dvanáctý a Tomáš Verner hned za ním. Krátký program vyhrál Japonec Juzuru Hanju, který se v této části soutěže jako první v historii dostal přes 100 bodů. Před trojnásobným mistrem světa Patrickem Chanem z Kanady vede o 3,93 bodu. Závodilo se už bez olympijského šampióna z Turína Jevgenije Pljuščenka, který těsně před krátkým programem kvůli bolesti zad odstoupil.

 

Lucy Nicholson, Reuters

Známky českých krasobruslařů za krátký program od sebe dělilo jen 86 setin, oba se navzdory chybám dostali přes 81 bodů. Verner upadl při čtverném toeloopu a kombinaci zachraňoval po trojitém lutzu. Březina se zase dotkl rukou ledu u čtverného salchowu a v kombinaci zařadil jako druhý skok jen dvojitý toeloop místo trojitého.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si vlastní tým na Fantasy Sport.cz.

Devatenáctiletému Hanjuovi, jehož maximem na mistrovství světa bylo třetí místo v roce 2012, pomohla k rekordní známce především mimořádná technická obtížnost programu. Všechny skoky zvládl s lehkostí a bez dlouhých nájezdů, obzvlášť trojitý axel skočený prakticky přímo z kroků byl impozantní.

Ve známce za techniku předčil Chana o 4,5 bodu, protože kanadský krasobruslař na rozdíl od soutěže družstev sice zvládl kombinaci čtverného a trojitého toeloopu, ale chyboval při axelu. Za programové komponenty od rozhodčích dostal nejvyšší známku, ale japonského mladíčka v nich předčil pouze o 57 setin bodu.

Pokud bude chtít po zklamání z pátého místa na domácí olympiádě ve Vancouveru zaútočit na vysněné olympijské zlato, bude muset zřejmě předvést volnou jízdu na hranici svých možností. Osobní rekordy totiž mají s Hanjuem srovnatelné, přes 190 bodů.

Vedoucí duo výrazně odskočilo zbytku startovního pole. Evropský šampión Javier Fernández ze Španělska po nervózním krátkém programu ztrácí na třetím místě přes 10,5 bodu. Zato v boji o bronz se může stát takřka cokoliv, za Fernándezem se ve dvou bodech seřadilo pět krasobruslařů a ještě Verner na Španěla ztrácí necelých šest bodů.

Krasobruslení:
Muži - krátký program:
1. Hanju (Jap.) 101,45 - světový rekord
2. Chan (Kan.) 97,52
3. Fernández (Šp.) 86,98
4. Takahaši (Jap.) 86,40
5. Liebers (Něm.) 86,04
6. Brown (USA) 86,00,
...12. Březina 81,95
13. Verner (oba ČR) 81,09.
ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..