Jablonec - Sparta 2:3Žolík Matějovský trefil Spartě po minutě na hřišti gólem roku zlatou výhru

4. Lafata 0 : 1
15. Kubista 1 : 1
25. Vaněk 2 : 1
58. Krejčí 2 : 2
78. Matějovský 2 : 3

Pavel DosadilSport.cz

Udrželi podzimní neporazitelnost a minimálně na den utekli druhé Plzni již o osm bodů. Fotbalisté Sparty vyhráli v 16. kole Gambrinus ligy v Jablonci 3:2 a mohou se v klidu uložit k zimnímu spánku. Lídr tabulky vedl, pak domácí skóre otočili, ale Sparta si ho po přestávce vzala zpátky. Rozhodující gól vstřelil drzým lobem Matějovský, který byl na hřišti teprve minutu.

Trenér Sparty Praha Vítězslav Lavička oslavuje vítězství po utkání 16. kola Gambrinus ligy v Jablonci nad Nisou.

Sparťané vyrukovali s očekávanou sestavou, takže jejich kapitán Lafata se poprvé od lednového přestupu představil v Jablonci, odkud na Letnou přišel.

A jenom necelé čtyři minuty trvalo, než se Lafata trefil... Spartě vyšla prakticky hned první akce v zápase. Míč putoval z nohy na nohu většiny záložníků, Dočkal uvolnil do vápna Hušbauera a jeho finální přihrávku exjablonecký kanonýr zblízka proměnil v první gól.

Jablonec ovšem velmi snadno skóre otočil. Nejprve Piták uvolnil do křídla Kubistu a ten střelou k bližší tyči vyrovnal. Domácím stouplo sebevědomí a kuli železo, dokud bylo žhavé. Vaněk vypíchl míč Kadeřábkovi, který souboj podcenil, a reprezentační záložník pak lobem nad brankáře Vaclíka strhl vedení na stranu Jablonce. Vaněk pak měl velkou šanci i ve 38. minutě, ale tentokrát Vaclíka z úhlu nepřekonal.

Spartě pomohla i tyč

Během desetiminutovky po přestávce nic nenapovídalo tomu, že by měla Sparta vývoj otočit, a tak žolík Bednář musel přijít na hřiště dříve než obvykle. Přinesl hostům štěstí, byť se na vyrovnání přímo nepodílel. Jablonecký Čížek zkazil standardní situaci a Letenští pláchli do brejku. Dočkal uvolnil Krejčího a ten prudkou střelou k tyči vyrovnal. Vzápětí si mohl Hušbauer dát po Čížkově centru vlastní gól, ale hosty zachránila tyč.

Při tutovce Loučky pak hosty spasil Vaclík, což byl klíčový zákrok zápasu. Spolupráce střídajících hráčů pak vynesla Spartě vedení. Bednář vybojoval míč pro Matějovského, který byl na hřišti pouze minutu. Z rohu před šestnáctkou přeloboval Valeše a bude kandidovat na gól roku!

Jablonec měl i smůlu, Hubník napálil břevno. Před koncem pak byl po druhé žluté kartě vyloučen Beneš, takže domácí dohrávali o deseti. A na vyrovnání už neměli.

16. kolo první fotbalové ligy:
Baumit Jablonec - Sparta Praha 3:2 (2:1)
Branky: 15. Kubista, 25. Vaněk - 4. Lafata, 58. Krejčí, 78. Matějovský. Rozhodčí: Příhoda - T. Kovařík, Arnošt. ŽK: Beneš - Costa, Vácha. ČK: 86. Beneš. Diváci: 3553.
Jablonec: Valeš - Zoubele, Rossi, Beneš, Čížek - Kubista, Loučka - Vaněk (89. Vukadinovič), Piták (76. Kopic), Novák (85. Třešňák) - Hubník. Trenér Skuhravý.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Mareček (57. Bednář), Vácha - Dočkal, Hušbauer (77. Matějovský), Krejčí (89. Přikryl) - Lafata. Trenér Lavička.