Bilbao - Real Madrid 0:3Real slaví dvaatřicátý titul, tříletá nadvláda Barcelony skončila

Madridský bílý balet slaví ve Španělsku mistrovský titul. A dokonce dvě kola před koncem soutěže. Ve středeční noci totiž vyhrál v Bilbau 3:0 a o primát už nemůže přijít, protože na prvním místě má náskok sedmi bodů. Tříletá nadvláda Barcelony, která díky hattricku Lionela Messiho porazila 4:1 Málagu, tak skončila. Trenér Realu José Mourinho si tak splnil další sen - získal titul už ve třetí nejprestižnější ligového soutěži Evropy. V Anglii triumfoval s Chelsea, v Itálii s Interem Milán, ve Španělsku s Realem.

Cristiano Ronaldo oslavuje se spoluhráčem Xabim Alonsem mistrovský titul.

Hvězdný Argentinec Messi překonal s 68 soutěžními góly v sezóně evropský rekord Gerda Müllera, který si v ročníku 1972/73 za Bayern Mnichov připsal 67 zásahů, ale Barceloně to stejně nebylo nic platné. Na zaváhání Realu čekala marně.

Barcu poslal na Nou Campu do vedení ve 14. minutě kapitán Carles Puyol po přihrávce Andrése Iniesty. Za dalších dvanáct minut sice vyrovnal hlavou nedůrazně pokrytý Salomón Rondón, ale deset minut před přestávkou vrátil domácím vedení z penalty Messi.

Čtyřiadvacetiletý kanonýr se nemýlil ani z druhého pokutového kopu v 59. minutě a pět minut nato uzavřel osmý hattrick v sezóně po přehození brankáře Carlose Kameniho. Rodák z Rosaria si vylepšil střeleckou bilanci v tomto ročníku La Ligy na 46 branek a s náskokem dvou zásahů se v tabulce střelců osamostatnil před Cristianem Ronaldem z Realu.

Ten nezačal zápas v Bilbau šťastně. Ve 12. minutě totiž při exekuci pokutového kopu selhal stejně, jako při penaltovém rozstřelu v semifinále Ligy mistrů proti mnichovskému Bayernu.  Real se však nenechal vykolejit... Už za čtyři minuty dal první gól Higuain, ve 20. min. zvýšil na 2:0 Özil a Real tak mohl slavit. Zvláště, když pět minut po přestávce se Ronaldo přece jen trefil.

Real Madrid tak získal dvě kola před koncem soutěže mistrovský titul a ukončil tak tříletou nadvládu Barcelony nad španělským fotbalem. Pro bílý balet je to dvaatřicátý primát v historii, Barcelona jich má na kontě jedenadvacet.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:
Atlético Madrid - San Sebastian 1:1 (54. Gabi - 90.+1 Vela), FC Barcelona - Málaga 4:1 (35. a 59. obě z pen. a 64. Messi, 14. Puyol - 26. Rondón), FC Sevilla - Betis Sevilla 1:2 (5. Negredo - 43. a 90.+2 Beňat), Mallorca - Vallecano 1:0 (62. Castro), Zaragoza - Levante 1:0 (11. Edu Oriol), Atletico Bilbao - Real Madrid 0:3 (16. Higuain, 20. Özil, 50. Ronaldo), Valencia - Osasuna 4:0 (77. a 87. Aduriz, 83 a 88. Jonas)