Sparta - Pardubice 9:2Potupný debakl Pardubic! A to ještě mohly být rády, že jim Sparta nenadělila desítku

54. Sekáč (trestné střílení) 9 : 2

Potupný debakl, nejvyšší v sezóně, schytali hokejisté Pardubic, když v dohrávce 38. kola Tipsport extraligy prohráli na Spartě 2:9. Pražané tak úřadujícího mistra zdolali i ve třetím vzájemném zápase letošního ročníku a v roce 2013 zůstávají stoprocentní. Východočeši jen potvrdili, že na holešovickém ledě se jim nedaří - naposledy tu triumfovali v prosinci 2009.

Poprvé od 21. prosince, kdy jej slávisté čtyřmi góly vyhnali z branky, se mezi pardubické tři tyče postavil Martin Růžička. A jestliže v libeňské O2 areně vydržel na ledě polovinu zápasu, v Holešovicích se na střídačku poroučel už po necelých osmi minutách. Sparta totiž na úřadujícího mistra vlétla, ve třetí minutě otevřel skóre dorážející Přibyl, po Tonově příhře zvyšoval o pět minut později Hlinka.

To už se na pardubické střídačce začal rozehřívat Dušan Salfický, který však do klece zamířil za stavu 2:1 pro domácí. Pouhých patnáct vteřin totiž uplynulo od Hlinkovy trefy, když Kousal zamířil přesně pod horní tyčku Schwarzovy svatyně. V 11. minutě navíc z hranice brankoviště srovnal Rolinek a gólmana měnila i Sparta - premiéru v jejím dresu si odbyla posila ze Lva Marcel Melicherčík.

Pardubice po srovnání polevily, a tak se iniciativy chopili Pražané. Během jednoho střídání se Ton řítil sám na Salfického, ten ale jeho záměr střílet mezi betony vystihl, následně pak sparťanský střelec místo odkryté klece znovu jen trefil hostujícího gólmana. Přesto to byla Sparta, kdo do šaten odcházel spokojenější. Bahenský si jednadvacet vteřin před první sirénou nabruslil do útočného pásma a s pomocí tyče vrátil svému týmu vedení.

Sekáč jako Forsberg

Stejně jak Sparta první třetinu skončila, tak vstoupila i do té druhé. Po třiatřiceti vteřinách našel Hlinka v mezikruží operujícího Tona, který střelou nad ledem zvýšil na 4:2. V polovině duelu chyboval při rozehrávce za svou brankou Salfický a Broš neměl problém od pravého mantinelu trefit prázdnou branku. Pardubice byly na ručník a Jandačův tým si na ledě dělal, co chtěl. A to i při oslabeních, ve kterých postupně odmítli navýšení skóre Gřegořek, Hovorka a Treille.

Ve 38. minutě předvedl Salfický zákrok á la Hašek, když se na zádech roztáhl po celém brankovišti, a Hovorka pak ještě dlouho kroutil hlavou, jak přišel o ložený gól. Jenže o pár vteřin později se podruhé v zápase dostal do sólového úniku Ton, tentokrát vsadil na osvědčený bekhendový blafák, a Pardubice inkasovaly už pošesté.

Exhibice Jandačova týmu pokračovala i v závěrečném dějství. Ve 43. minutě zaznamenal svůj druhý zásah Přibyl, což musel posvětit až videorozhodčí, a protože o čtyři minuty později vstřelil Ton svůj třetí gól zápasu, začali domácí fanoušci skandováním volat po desítce. To ještě zesílilo, když šest minut před koncem zápasu vytáhl Sekáč při trestném střílení Forsbergovu fintu a bylo to už 9:2. Hodně si musely Pardubice oddechnout, že v posledních vteřinách lapil Salfický únik Bahenského a skóre už se neměnilo...

Dohrávka 38. kola hokejové Tipsport extraligy:
HC Sparta Praha - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 9:2 (3:2, 3:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 3. Přibyl, 8. J. Hlinka (P. Ton, Tenkrát), 20. Bahenský, 21. P. Ton (J. Hlinka), 30. Broš (Hovorka), 38. P. Ton, 43. Přibyl (I. Rachůnek, S. Treille), 47. Ton (J. Hlinka, Tenkrát), 54. Sekáč z trestného střílení - 8. Kousal (Buchtele, Radil), 11. Rolinek (Somík, Benák). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Bádal, Ondráček. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. Diváci: 5542.
Sparta: Schwarz (11. Melicherčík) - Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Krstev - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Sekáč - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.
Pardubice: M. Růžička (8. Salfický) - Benák, Zdráhal, Píša, Vašíček, Gawryletz, V. Kočí, od 21. M. Drtina - Bartek, Rolinek, Somík - T. Nosek, T. Zohorna, Šagát (25. Tybor) - Radil, Kousal, Buchtele - Cetkovský, Nahodil, Semorád. Trenéři: Trličík, Lubina a Pospíšil.