Sparta zdolala i díky dvěma gólům za sedm vteřin Pardubice, ocelářské derby vyhrál Třinec

Souboj o první místo ve 13. kole Tipsport extraligy jednoznačně opanovali hokejisté Sparty, kteří zvítězili nad Pardubicemi 3:0. V ocelářském derby porazil Třinec domácí Vítkovice 3:2, rozhodující gól vstřelil navrátilec David Květoň. Hradec Králové zdolal mistrovskou Plzeň 4:1 a bodoval v jedenáctém utkání v řadě. Kladno i díky premiérové brance Tomáše Kaberleho zvítězilo v Chomutově 4:1, Zlín zdolal liberecké Bílé Tygry 3:0 a Kometa Brno porazila Karlovy Vary 3:1.

Útočník Sparty Lukáš Pech se raduje z gólu do sítě Pardubic.

Sparta i proti Pardubicím prokázala domácí dominanci. Tým z pražských Holešovic prohrál před vlastními diváky jediný zápas - s Vítkovicemi. Sparťanského ostrostřelce Tona, kterého do zápasu nepustila viróza, zastoupil ve 13. minutě Pech, který ve středním pásmu nabral rychlost, obehrál obránce a Růžičku prostřelil ránou k levé tyči.

Dva tvrdé zásahy zasadili Pražané Východočechům ve 26. minutě. Piskáček nejdříve vyslal do úniku Buchteleho a hráč, který do Sparty přišel v létě právě z Pardubic, překonal pardubického gólmana střelou na vzdálenější tyč. A už za pouhých sedm vteřin Růžička opouštěl bránu, aby do ní pustil náhradníka Salfického. Přibylovu střelu totiž vyrazil před Ivana Rachůnka, který neměl problém trefit odkrytou bránu. Gólman Sparty Pöpperle vychytal nulu. Pardubice na kluzišti Sparty vyhrály naposledy v roce 2009.

Oceláři otočili derby

Do kádru Ocelářů se vrátil před zápasem s Vítkovicemi David Květoň a v 87. moravskoslezském derby hrál významnou roli. Třinec ale neodstartoval do zápasu dobře, když se už ve 2. minutě prosadil domácí Svačina. Hostům se ale vydařily závěry všech tří třetin. V 19. minutě vyrovnával Zíb, ve 39. poslal Oceláře do vedení 10. gólem v sezóně Adamský. Ve třetí části sice vyrovnal druhým gólem v zápase Svačina, ale dvě minuty před koncem třetí třetiny dorazil do brány svou vlastní střelu právě Květoň a zařídil Ocelářům tři body. Vítkovice prohrály po čtyřech vítězných duelech v řadě.

Chomutov si v utkání s Kladnem připsal už šestou porážku za sebou. Zabránit tomu nedokázala ani nová posila do obrany Krstev. Piráti přitom nezačali zle, Hruška vystřelil už ve 4. minutě zpoza brankové čáry na Cháberu a kladenský brankář si puk srazil do vlastní sítě. Vyrovnat se podařilo Středočechům v přesilové hře, v níž se poprvé v sezóně prosadila posila z NHL Tomáš Kaberle. Hosty poprvé do vedení poslal olympijský vítěz Patera a Rytíři dovedli zápas i díky dalším dvěma brankám ve třetí části do vítězného konce.

V plzeňském dresu se představila nová posila Josef Straka, který nastoupil v útoku společně s kapitánem Martinem Strakou, jenž po delší době opět zasáhl do mistrovského zápasu. V bráně Hradce poprvé v kariéře nastoupil od začátku zápasu gólman Kacetl, jehož po šestnácti minutách překonal Lev, který využil přihrávku Kratěny zpoza branky. Pak už ale novic v domácí bráně neinkasoval a Mountfieldu se po brankách Mikuše, Šimánka, Frühaufa a Kudrny podařilo zápas otočit. Hradec tak dokázal bodovat už v jedenáctém duelu v řadě.

Zlín vstřelil tři góly a porazil Liberec

Zlín trápí v posledních zápasech produktivita, proti Bílým Tygrům se ale Moravané prosadili třikrát. O svém vítězství rozhodli domácí už v první třetině. V 6. minutě otevřel skóre Tesařík, druhý gól přidal z trestného střílení Holík. Poslední branku vstřelil tři minuty před koncem zápasu Okál. Horčička vychytal v bráně Zlína čisté konto, Liberec inkasoval ve třech zápasech celkem šestnáct branek.

Kometa před domácím publikem s Karlovými Vary neprohrává. A potvrdila to i ve 13. kole probíhající sezóny. Brňany poslal do vedení po akci z rychlého brejku Burian, druhý gól přidal v přesilové hře Hruška. Přestože se Západočechům podařilo snížit brankou Vlacha, klid do řad Komety vnesl ve třetí části třetím gólem Hynek Zohorna. Karlovy Vary tak i nadále zůstávají posledním týmem, který na ledě soupeře ještě ani jednou nevyhrál. Na brněnském ledě tým z lázeňského města prohrál pošesté za sebou.

Ve čtvrteční předehrávce zvítězila Slavia 3:1 nad Litvínovem.