Edmonton - Winnipeg 4:5Winnipeg díky Frolíkovi otočil duel v Edmontonu. Obhájci titulu začali vítězně, Capitals nepomohl ani hattrick Grabovského

New York

Hokejisté Winnipegu otočili duel v Edmontonu a slaví první dvoubodový zisk v novém ročníku NHL. Obrovskou zásluhu na tom má český útočník Michael Frolík, jenž nejprve v závěru třetiny snížil na 3:4 a v 55. minutě dokonal svou druhou trefou v utkání obrat Jets. Vítězně vstoupilo do sezóny Chicago. Obhájci titulu zdolali v domovské hale United Center Washington 6:4. Porážku Capitals neodvrátil ani běloruský forvard Michail Grabovskij, který zaznamenal hattrick. Jednou přihrávkou přispěl k triumfu Jestřábů i Michal Rozsíval. Montreal na úvod podlehl Torontu 3:4.

Michael Frolík (vlevo) se raduje po vstřelené brance do sítě Edmontonu.

S velkou střeleckou chutí odstartoval novou sezónu zámořské soutěže forvard Washingtonu Grabovskij. Devětadvacetiletý centr byl u všech branek svého mužstva. Dal tři góly, na jeden nahrál, přesto to nebylo hostům nic platné.

Capitals třikrát vyrovnali a na začátku závěrečné části šli zásluhou běloruského útočníka dokonce do vedení. Jenže porážku Blackhawks nepřipustil Brandon Saad. Ve 48. minutě srovnal stav a o šest minut později přihrál na vítězný gól Johnnymu Oduyovi, který si tak dal dárek k 32. narozeninám. Výsledek ještě v samotném závěru zpečetil střelou do prázdné klece Marián Hossa.

"Každý soupeř se na nás bude chtít vytáhnout. Musíme na to být připravení. Byl to náročný zápas, ale zvládli jsme ho," radoval se brankář Corey Crawford, který zneškodnil 28 střel včetně čtyř v závěru třetí třetiny během 86 sekund trvajícího dvojnásobného oslabení.

Toronto uspělo v Montrealu

Hodně produktivní byl i dánský útočník ve službách Montrealu Lars Eller, jenž se v kanadském derby proti Torontu blýskl dvěma zásahy a jednou asistencí. K bodovému zisku to však Canadiens nestačilo. Javorové listy otočily skóre v rozmezí 29. a 46. minuty, kdy se postupně trefili Phaneuf, Bozak a Raymond. Výhru Maple Leafs podpořil osmadvaceti zákroky brankář James Reimer.

Na zápas nebude mít příjemné vzpomínky domácí útočník George Parros, který se v závěru pěstní potyčky s Coltonem Orrem nešťastně uhodil obličejem o led, upadl do bezvědomí a z ledu byl odvezen na nosítkách. Spoluhráč Tomáše Plekance byl odvezen do nemocnice na vyšetření. Ještě v hale ale nabyl vědomí a reagoval na podněty lékařů.

"Mám trošku déjà vu. Protože ještě když jsem trénoval Anaheim, Coltonovi se právě při potyčce s Georgem stalo něco podobného, spadl tváří na led a byl ze hry na několik měsíců," vybavil si kouč Toronta Randy Carlyle. "Je to smůla, ale snad bude brzy v pořádku," dodal.

Frolík dokonal obrat

Skvělý debut v dresu Winnipegu prožil Frolík. Český křídelník, jenž se na jaře radoval ze zisku Stanley Cupu s Chicagem, přispěl dvěma brankami k vítězství Jets 5:4 na ledě Edmontonu. Oilers přitom vedli už 4:2, přičemž gólem a asistencí se zaskvěl Aleš Hemský. Jenže hostům se vydařil parádní obrat, který nastartoval svým zásahem Frolík. V 52. minutě pak srovnal Trouba a o tři minuty později rozesmutnil domácí fanoušky znovu Frolík, jenž doklepl do poloodkryté klece pěknou zadovku Tangradiho.

"Byl to zápas nahoru dolů se šťastným koncem pro nás. Ale zasloužili jsme si to, poctivě jsme makali, zvlášť v závěru utkání," prohlásil Frolík. "Myslím, že můžeme být se svým výkonem spokojení. Ale neměli bychom dostávat tolik gólů, v obraně se musíme zlepšit," doplnil.

V brance Winnipegu dostal důvěru Ondřej Pavelec, který kryl čtyřiatřicet střel soupeře. Důležitým vyrovnávacím gólem na 4:4 oslavil premiéru v NHL americký reprezentant a juniorský mistr světa Jacob Trouba. "Ze začátku jsem byl nervózní, ale po několika střídáních to ze mě spadlo. Ten gól, to bylo něco úžasného," podotkl Trouba.

Výsledky NHL:
Montreal - Toronto 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)
Branky: 11. a 58. Eller, 14. Gallagher - 9. Van Riemsdyk, 29. Phaneuf, 38. Bozak, 46. Raymond. Střely na branku: 37:38. Diváci: 21 273.
Chicago - Washington 6:4 (2:1, 1:1, 3:2)
Branky: 5. Bollig, 12. P. Kane (Rozsíval), 35. Seabrook, 48. Saad, 54. Oduya, 60. Marián Hossa - 31., 41. a 46. Grabovskij, 11. Ovečkin. Střely na branku: 34:32. Diváci: 22 158.
Edmonton - Winnipeg 4:5 (2:2, 2:1, 0:2)
Branky: 3. Gazdic, 19. Gordon (Hemský), 24. Hemský, 28. Joensuu - 37. a 55. Frolík, 4. Scheifele, 17. Little, 52. Trouba. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 38 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 89,5 procent. Střely na branku: 38:28. Diváci: 16 839.

Centrální divize

PořadíPoř. Tým Z Skóre Body
1 Colorado 82 250 : 220 112
2 St. Louis 82 248 : 191 111
3 Chicago 82 267 : 219 107
4 Minnesota 82 207 : 206 98
5 Dallas 82 235 : 228 91
6 Nashville 82 216 : 242 88
7 Winnipeg 82 227 : 237 84