Česká atletika slaví v Moskvě další zlato. Veselý je mistrem světa v oštěpu!

Oštěpař Vítězslav Veselý vybojoval na atletickém světovém šampionátu v Moskvě zlatou medaili. Titul mistra světa si v Lužnikách zajistil hned prvním pokusem dlouhým 87,17 m. Jen o deset centimetrů méně hodil druhý Tero Pitkämäki. Z bronzu se radoval Rus Dmitrij Tarabin, který v poslední šesté sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 86,23 metru. Z druhého zlata se v Lužnikách těšil jamajský sprinter Usain Bolt, jenž vyhrál běh na 200 metrů v nejlepším čase sezóny.

Oštěpař Vítězslav Veselý se stal v Moskvě mistrem světa.

Veselý navázal na svého kouče Jana Železného, který získal poslední ze svých tří titulů mistra světa v roce 2001 v Edmontonu. Své soupeře zaskočil hned prvním pokusem. Další hod se mu nevydařil, ale ve druhé sérii se k němu na 29 centimetrů přiblížil Pitkämäki. Právě Fin, který v loňské sezóně často v Železného skupině trénoval, Veselého zlobil nejvíc. Ve třetí sérii vedení českého oštěpaře odolalo jen o 10 centimetrů. To bylo však ze strany Veselého protivníků všechno.

Když Pitkämäki v poslední sérii Veselého nepřehodil, český závodník se už rozhodl poslední hod vynechat a šetřit své zraněné koleno. Doběhl za svým koučem a vzal si vlajku. Oslavy na stadiónu mu však překazil start finále dvoustovky, Veselý tak přišel o své čestné kolečko.

Bolt získal v Moskvě druhé zlato

Jamajčan Usain Bolt získal na mistrovství světa v Moskvě druhé zlato. Šestadvacetiletý sprinter prolétl dvousetmetrovou trať za 19,66 s a navázal na vítězství ze stovky. Nejslavnější atlet planety vybojoval již osmý světový titul v kariéře. Další může přidat ve štafetě na 4x100 metrů. Stříbro za ním vybojoval krajan Warren Weir v osobním rekordu 19,79. Třetí příčku obsadil Američan Curtis Mitchell (20,04).

Závod na 100 m překážek vyhrála nejrychlejší žena sezóny Američanka Brianna Rollinsová v čase 12,44 a den před 22. narozeninami si připsala první velký mezinárodní úspěch. Rollinsová, která letos vylepšila americký rekord legendární Gail Deversové na 12,26, odsunula na druhé místo olympijskou šampiónku Australanku Sally Pearsonovou, jíž nepomohl k obhajobě titulu z Tegu ani její nejlepší výkon v sezóně 12,50.

První zlato z velké akce v kariéře získala také ruská výškařka Světlana Školinová, když zvítězila v osobním rekordu 203 cm. Vylepšila třetí místo z loňských olympijských her a oplatila porážku ostatním medailistkám z Londýna krajance Anně Čičerovové a Američance Brigettě Barrettové. Jednička letošních tabulek Barretová skočila rovné dva metry, Čičerovová se výkonem 197 cm podělila o bronz se Španělkou Ruth Beitiaovou.

Kiprotich ovládl maratón

Mistrem světa v maratónu se stal ugandský běžec Stephen Kiprotich a navázal na olympijské vítězství z Londýna. Čtyřiadvacetiletý vytrvalec vyhrál závod v teplém slunečném počasí po drtivých nástupech v závěru v čase 2:09:51 se suverénním náskokem 21 sekund. Za Kiprotichem doběhli Etiopané Lelisa Desisa a Tadese Tola, kteří udrželi s Kiprotichem krok nejdéle.

Neúspěchem skončil závod pro vytrvaleckou velmoc Keňu, jejíž zástupci ovládli maratón na minulých třech světových šampionátech. Nejlepším Keňanem v cíli byl až devátý Peter Some. Na stupních vítězů chyběli keňští maratónci poprvé od roku 2005.

Kiprotich, jenž se stal po loňském triumfu v Londýně doma národním hrdinou, získal pro Ugandu druhé zlato z MS v historii. O první titul se zasloužila před osmi roky v Helsinkách Dorcus Inzikuruová v běhu na 3000 metrů překážek.

Do 40. kilometru s ním dokázali běžet oba etiopští medailisté, ale po jeho útoku v ulicích Moskvy odpadl Tola. Nejdéle se držel Desisa, jenž letos při maratónském debutu vyhrál v Dubaji a poté triumfoval také v závodu v Bostonu, poznamenaném teroristickým útokem. V parku před stadiónem v Lužnikách však Kiprotich setřásl i jeho a ještě před vběhnutím na dráhu mohl slavit s diváky své vítězství.

Defarová vyhrála běh na 5000 metrů

Etiopie se dočkala zlata v závodu žen na 5000 metrů, který vyhrála podruhé v kariéře Meseret Defarová. Dvojnásobná olympijská šampiónka si zopakovala triumf z Ósaky 2007 a prodloužila svou medailovou sérii. Ve sbírce má ještě stříbro z Helsinek 2005 a bronzy z Berlína 2009 a Tegu 2011.

Ruské běžkyně ukončily americkou nadvládu ve štafetě na 4x400 metrů, kterou kvarteta USA ovládly na předchozích třech MS. Antonina Krivošapková odolala ve finiši náporu Franceny McCororyové a proběhla cílem v nejlepším čase roku 3:20,19. Američanky, kterým chyběla po zranění z finále dvoustovky hvězda Allyson Felixová, byly o 22 setin pomalejší.

Díky čtvrtkařkám vedou Rusové před závěrečným dnem soutěží medailovou bilanci se sedmi zlaty před USA, které nasbíraly šest vítězství. Česká republika je se dvěma zlatými a jedním bronzem společně s Ukrajinou na osmém místě.