Rubriky:

Odjinud

Pes místo rakety. Spolu s běžcem se stal nejrychlejším na světě

18. února 2019 07:45 - Praha

Další míle pod čtyři minuty! Kdysi to byla rychlost, s níž vědci nikdy nepočítali ve spojitosti s lidským jedincem. Než se něco takového podařilo siru Rogerovi Bannisterovi, nikdo nevěřil, že existuje běžec, který by to zvládl. Zdá se, že dnes už něco podobného nebude pouze doménou vyvolených.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Naposledy se něco takového podařilo čtyřicátníkovi v parku. Anthony Famiglietti, dvojnásobný americký olympionik s osobním rekordem na míli 3:55 se rozhodl trochu rychleji se proběhnout se psem. Fenka Bailey nepatří jemu a první setkání tohoto muže se zvířetem se uskutečnilo právě až v parku, těsně před samotným pokusem, zkouškou toho, čeho je běžec s „asistentským" psem schopen.

Kousnul mě do zadku! stěžuje si nový evropský rekordman

Trasa byla přesně zaměřena mechanickým kolečkovým měřidlem. Nejkratší možná dráha při ideálním probíhání zatáček měřila přesně jednu míli. Pes si trať nepatrně prodloužil právě tím, že ne vždy využil ideální stopu.

O počinu se nyní neoficiálně hovoří jako o světovém rekordu v běhu na jednu míli se psem. Kdo na sebe někdy zkusil navléknout speciální běžecký pás a připnout si na něj zvíře uvyklé takzvanému canicrossu, o záludnostech tohoto sportu už začal něco tušit. Už středně velké zvíře dokáže udělit běžci takové zrychlení, o němž nikdy netušil, že je ho schopen. A to může být i nebezpečné.

Famiglietti je uznávaným steeplařem běhajícím za klub Reckless Running. Čerstvý čtyřicátník věří, že by se mohl stát jedním z mála lidí v historii, kteří dokážou zaběhnout míli pod čtyři minuty v takovém věku – samozřejmě bez psa. Se psem se už jedním z nich stal. Standardním během pokořil čtyřminutovou hranici například Bernard Lagat, Eamonn Coghlan nebo Anthony Whiteman. A pravděpodobně není náhoda, že všichni tito muži se v určitou dobu své kariéry specializovali na patnáctistovku.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce