Rubriky:

Odjinud

Bez heroinu na největší závody světa

11. listopadu 2016 09:25 - New York

Co má italské protidrogové odvykací centrum společného se závody světového formátu? Na první pohled nic. Už několik let se ale v titulcích mezinárodního tisku objevují zprávy o New York City Marathonu ve spojitosti s rehabilitačním centrem San Patrignano. Absolvování náročného závodu totiž může být i velmi účinnou složkou terapie.

 

Profimedia.cz

Stačí si přidat Běhání na Seznam.cz a neuteče vám žádný zajímavý článek.
Přidat na Seznam.cz

Stejně, jako tomu bylo u mnoha ostatních pacientů, byla i Sara Carrenová závislá na heroinu. Byla přitom ze šťastné, spořádané rodiny. Pak přišla studia na vysoké škole v zahraničí, práce v zahraničí a náhlá smrt otce. Všechno se obrátilo naruby a Sara vyzkoušela kde co, aby se zbavila svého hluboko usazeného smutku, který se snažila nikdy nedávat najevo. Heroin si oblíbila.

ČTĚTE TAKÉ: Vydělal miliardy. Od drog mu pomohla jiná závislost. Stal se křečkem

A heroin ji později stál zaměstnání, když ve firmě zpronevěřila peníze na nákup své drogy. Byla však přistižena a šéf jí, kromě okamžitého vyhazovu, dal na výběr: buďto okamžitě všechny peníze zaplatí zpět, nebo bude čelit trestnímu oznámení. Na pokraji zoufalství zavolala domů matce, zda by za ni dluh nezaplatila. Matka souhlasila, ale měla jednu podmínku: Sara musí jít okamžitě na odvykací kůru. A tak se závislá dívka dostala do centra, kde jí jednou z terapií byl běh. A zaběhla si svůj první maratón.

Do San Patrignana se dostala v roce 2010, odvykací program zde trvá čtyři roky. Závislé lidi naučí zbavit se svých drog a navíc je připraví na často první maratón v životě. Dostat se do zdejšího běžeckého týmu je samo o sobě úspěchem. A běh pacientům pomáhá odsunout své závislosti do minulosti. Tým ze San Patrignana se maratónu v New Yorku účastní pravidelně, aby si svěřenci svou sílu mohli vyzkoušet v praxi.

VYHNĚTE SE ZÁVISLOSTEM: Vyměňte své nezdravé závislosti za jednu zdravou: Běhejte!

Rehabilitační centrum San Patrignano bylo založeno v 70. letech a obvykle poskytuje útočiště zhruba 1300 mužů a žen, z nichž většina absolvuje čtyřletý odvykací program. Práce centra je založena na přebudování zažitých zvyků a na psychologických aspektech léčby, přičemž léčba náhradními preparáty a psychofarmaky nedostává moc prostoru. Pacienti se také mohou probojovat do jednoho z pěti sportovních týmů. Jedním z nich je i ten běžecký. A centrum slaví velké úspěchy a sklízí mezinárodní uznání. 72 % pacientů, kteří opustí jeho brány, se k drogám už nikdy nevrátí.

kü, Sport.cz

Dokážete si představit, že sport vám může pomoci vyřešit řadu problémů?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2019 únor 2019 březen 2019 duben 2019 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina Zlínský kraj
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce