SK Slavia Praha - Zorja Luhansk 2:0Slavii proti Luhansku vysvobodily góly Tijaniho a Masopusta

81. Tijani 1 : 0
90. Masopust 2 : 0

Fotbalová Slavia dlouho v prvním utkání posledního předkola o postup do Evropské ligy proti Zorji Luhansk pohrdala šancemi, díky drtivému závěru a dvěma brankám v posledních deseti minutách zdolala ukrajinského soupeře 2:0. Odveta se hraje v polském Lublinu za týden, parta trenéra Jindřicha Trpišovského má nakonec pozici velmi nadějnou. „Výsledek je pro nás přijatelný. Ale kdybych proměnil své šance, mohli jsme vyhrát tři nebo čtyři nula. Díky klukům, že pak dali dva góly,“ podotkl slávistický hráč Ivan Schranz.

Sestřih fotbalového zápasu Evropské ligy mezi Slavií Praha a LuhanskemVideo: O2 TV Sport

Střeleckou bídu sešívaných utnul v 81. minutě střídající útočník Muhamed Tijani, který je hrdinou červenobílých posledních dní. O víkendu rozčísl jediným gólem ligovou partii proti Baníku Ostrava, tým vysvobodil i nyní. Po rohovém kopu od Petra Ševčíka zůstal v pokutovém území úplně volný a tvrdou hlavičkou překonal brankáře Mykytu Turbajevskije, jenž do té doby deptal domácí. V síti skončila až devátá střela mířící na jeho branku.

Jednogólový náskok vypadal ošidně, navíc v 89. minutě pálil po brejku hostí, které přicházely zřídka, těsně vedle slávistické brány Petar Mičin. Průběžné vedení do odvety se povedlo navýšit ve čtvrté minutě Lukáši Masopustovi, který doklepl do prázdné brány pobídku od Boluwatife Ogungbayie. Mladý Nigerijec vracel míč z hranice brankové čáry po dalším pasu Ševčíka.

Přivede Slavia ještě nějakou posilu? Jindřich Trpišovský by si aspoň jednoho hráče přál Video: Sport.cz

Eden se stává místem, kde čarují gólmani hostí. Po nedávném parádním výkonu zlínského Stanislava Dostála, jenž i přes řadu úžasných zásahů nezabránil prohře Ševců 1:2, nyní sešívané trápil brankář Zorji Turbajevskij. Jednadvacetiletý Ukrajinec si vedl stejně, také inkasoval dvakrát. „Vybrali jsme si den, kdy nám to tam nepadlo,“ podotkl Schranz.

Domácí vlétli na Luhansk hned od první minuty, kdy ještě stadionem zněla česká hymna jako připomínka tři dny starého výročí okupace z roku 1968. Masopust hlavičkoval v 8. minutě vedle, gólmana ukrajinského soupeře pak rozchytali svými pokusy Lukáš Provod a Schranz.

Lukáš Masopust dal gól po deseti měsících. Při hymně si vzpomněl na manželku a zazpíval siVideo: Sport.cz

V 27. minutě Eden poprvé bouřil, ale Masopustova trefa neplatila kvůli tomu, že estonský sudí Tohver na videu viděl, že Christos Zafeiris prodlužoval míč na Masopusta paží. V obřích příležitostech při nájezdech selhali do konce poločasu ještě Matěj Jurásek a Schranz.

Tlak Slavie vytrvával i po přestávce, Luhansk se úspěšně bránil do 81. minuty.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:
Slavia Praha - Zorja Luhansk 2:0 (0:0)
Branky: 81. Tijani, 90.+4 Masopust. Rozhodčí: Tohver - Koiv, Klaasen (všichni Est.) - Higler (video, Niz.). ŽK: Dryšljuk, Guerrero, Batagov, Jacyk, Turbajevskij, Lalatovič (trenér, všichni Luhansk). Diváci: 18.522.
Slavia: Kolář - Masopust, Holeš, Vlček - Douděra (88. Wallem), Zafeiris, Ševčík, Provod (69. Ogungbayi) - Jurásek (58. Van Buren), Schranz (57. Jurečka) - Chytil (69. Tijani). Trenér: Trpišovský.
Luhansk: Turbajevskij - Jordan, Batagov, Snurnicyn - Kyrjuchancev (86. Alefijrenko), Dryšljuk, Myšňov (46. Mičin), Vantuch - Jacyk (77. Čurko), Anťuch (82. Gorbač) - Guerrero (82. Bugaj). Trenér: Lalatovič.