Plzeň - Sparta 1:2Sparta slaví double! Triumf v nervózním finále trefil Birmančevič

Fotbalová Sparta po deseti letech dobyla double. Čtyři dny po mistrovské korunovaci vyhrála také MOL Cup. Středeční finále s Plzní v Doosan Aréně rozhodl v nastavení Veljko Birmančevič (2:1). Západočeši, kteří dohrávali bez vyloučeného Pavla Šulce, vyhráli pohár pouze jednou (2009/2010). Naopak Sparta, která předchozí dvě finále prohrála, si připsala osmý triumf. Pražané za něj získali prémii 1,5 milionu korun, Plzeň dostane půl milionu.

Zleva Patrik Vydra, Veljko Birmančevič a Filip Panák slaví branku druhého jmenovaného na 2:1.

Letenští nastoupili v Doosan Aréně čtyři dny po mistrovské korunovaci. Oslavy nepřeháněli, tolik prahli po double. Na trávníku se ale prakticky celý první poločas odehrával pouze boj. Defenzivní fáze dominovala nad útočnou, brankáři byli v permanenci jen při četných malých domů a odkopech.

Jediným vzrušením v úvodním dějství byl neuznaný gól letenského kapitána Ladislava Krejčího, kterému posadil báječně míč na hlavu Qazim Laci. VAR však odhalil, že Krejčí zasáhl rukou do obličeje bránícího Lukáše Červa. Hosté sice divoce protestovali, ale marně.

Zkraje druhého poločasu se prezentoval dělovkou z 20 metrů domácí útočník Matěj Vydra. Sparťanská dvojka Vojtěch Vorel, který odchytal kompletní sezonu MOL Cupu, dokázal balon vyrazit.

Dál ale pokračovala nikterak strhující podívaná. Na hřišti panovala nervozita, téměř každý odpískaný faul byl doprovázen nesouhlasnými gesty a peprnými výrazy hráčů a laviček. V 63. minutě málem udeřila Plzeň. Obránce Sampson Dweh si v šestnáctce Sparty posunul míč na pravačku a obstřelem trefil tyč.

V 79. minutě se však už trefil, ovšem do vlastní branky. Byl v tom ale nevinně, zasáhl ho brankářem Martinem Jedličkou vyražený míč, který doplachtil do sítě. Když byl vzápětí po druhé žluté kartě vyloučený Šulc, vypadalo to, že hosté náskok v klidu udrží. Jenže v 87. minutě dokázal Tomáš Chorý hlavou zblízka vyrovnat.

Nakonec si ale Letenští nenechali triumf vzít, v nastavení o něm rozhodl Valjko Birmančevič. Letenští se tak revanšovali Plzni za jarní ligový výprask 0:4 a položili se po utkání do oslav double. Výhra Sparty nezměnila nic na tom, že jako mistr bude zařazena do 2. předkola Ligy mistrů a Viktoria do 3. předkola Evropské ligy.

Finále MOL Cupu:
Viktoria Plzeň - Sparta Praha 1:2 (0:0)
Branky: 87. Chorý - 79. vlastní Dweh, 90.+1 Birmančevič. Rozhodčí: Berka - Kubr, Vlček - Radina (video). ŽK: Šulc, Cadu, Kalvach, Kliment - Kuchta, Birmančevič, Laci, Vindahl, Ryneš, P. Vydra. ČK: 85. Šulc - 90.+6 Stracený (kustod). Diváci: 10.647.
Plzeň: Jedlička - Hejda, Hranáč, Dweh - Cadu, Šulc, Kalvach, Červ, Souaré - M. Vydra (73. Kliment), Chorý. Trenér: Koubek.
Sparta: Vorel - Vitík, Panák, Krejčí - Preciado, Laci, Sadílek (86. Solbakken), Zelený (76. Ryneš) - Birmančevič, Haraslín (86. P. Vydra) - Kuchta (90+7. Olatunji). Trenér: Priske.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.