Mílařka Mäki a výškař Štefela jsou ve finále ME, čtvrtkaři neuspěli

Kristiina Mäki poběží na atletickém mistrovství Evropy v Mnichově páteční finále závodu na 1500 metrů. České rekordmance stačilo sedmé místo v rychlejším druhém rozběhu a čas 4:04,40. Ve finále je i výškař Jan Štefela, který při premiéře na velké seniorské akci skočil 221 centimetrů a pronikl do čtvrtečního boje o medaile.

Radost Kristiiny Mäki z postupu do finále.

Druhá česká mílařka Diana Mezuliáníková nepostoupila, z pětice českých čtvrtkařů si start ve finále nevybojoval nikdo. Nejblíže byl Patrik Šorm, kterému chyběla desetina sekundy, neuspěla ani nasazená Lada Vondrová.

Loňská finalistka olympijských her Mäki v druhém rozběhu patnáctistovky útočila ze zadních pozic, v závěru se dokázala posunout na sedmé místo. Díky času postoupila ještě i osmá Ellie Bakerová.

"Viděla jsem, že je to rychlé, nechala jsem si odstup a sledovala to zezadu. Vyplatilo se, měla jsem hodně sil a mohla v závěru zrychlovat, jen jsem si počítala průběžné pořadí," řekla Mäki České televizi.

Mezuliáníková ještě při náběhu do cílové rovinky držela třetí místo, pak ji ale tři soupeřky předstihly a čas 4:07,37 na postup nestačil. Přímo postupovaly vždy čtyři mílařky, rozběh vyhrála obhájkyně titulu a stříbrná olympijská medailistka Britka Laura Muirová.

Ve výšce se prosadil loňský evropský šampion do 23 let Štefela, který si na třetí pokus vyrovnal venkovní osobní rekord 221 centimetrů. Limit byl sice ještě o sedm centimetrů výše, ale 221 cm zdolalo jen 13 závodníků. Rozhodčí ukončili kvalifikaci a český mladík z dělené desáté příčky postoupil. "Potěšilo mě to, když se řeklo, že už končíme a že se jde do finále. Ta euforie z toho závodu, jsem spokojený, že to tak vyšlo," radoval se jednadvacetiletý Štefela, který neskrýval euforii už po úspěšném pokusu na 221 centimetrech. Druhý český výškař Jan Adámek zapsal 212 centimetrů a skončil jednadvacátý.

Šorm v prvním semifinále čtyřstovky vyrovnal svůj nejlepší letošní čas 45,66 z pondělního rozběhu, ale na přímý postup to nestačilo a hned v dalším běhu ho rychlejší soupeři zbavili naděje. Do finále mu chyběla desetina sekundy.

"Kdybych měl vyšší dráhu (než druhou), věřím, že bych v tom finále byl," litoval Šorm. Matěj Krsek doběhl za 45,92 v druhém semifinále pátý, trojnásobný halový mistr světa a Evropy Pavel Maslák byl v posledním běhu šestý za 46,36.

Také pro Vondrovou a Terezu Petržilkovou znamenalo semifinále konečnou. Petržilková doběhla v úvodním semifinále předposlední za 52,38, nasazená Vondrová byla v druhém běhu čtvrtá, ale čas 51,83 jí ani zdaleka nestačil. "Nevím, co se stalo, asi nějaký osobní zkrat. Teď si připadám s prominutím jako blbec, když jsem každému vykládala, v jaké jsem přijela formě," řekla zklamaná Vondrová.

Do finále neprošel ani Damián Vích v běhu na 3000 metrů překážek.

Hlaváč byl na nové trati devátý

Vít Hlaváč skončil v chůzi na 35 kilometrů devátý, Tereza Ďurdiaková došla do cíle ženského závodu dvanáctá. Novou disciplínu, která v programu atletického šampionátu nahradila padesátku, ovládli Španěl Miguel Ángel López a Antigoni Drisbiotiová z Řecka.

López byl v ulicích bavorské metropole zcela suverénní, zvítězil s bezmála tříminutovým náskokem. Soupeřům záhy unikl a po osmi letech navázal na evropské zlato z dvacetikilometrové trati, na které je i mistrem světa z Pekingu 2015. Hlaváč na něj ztratil téměř 11 minut, Lukáše Gdulu zastavila diskvalifikace.

Také Drisbiotiová si mohla dovolit už daleko před cílem nerušeně slavit, nejbližší soupeřku předčila o více než dvě minuty. V 38 letech získala první velkou medaili, před měsícem došla na MS v Eugene čtvrtá. Ďurdiaková se dlouho držela na desátém místě, v závěru však zpomalila.

Adam Sebastian Helcelet zahájil druhou polovinu desetiboje druhým časem 14,36 sekundy v běhu na 110 metrů překážek, po skoku o tyči však klesl na desáté místo. Rychlejší nad překážkami byl pouze neohrožený lídr soutěže Simon Ehammer ze Švýcarska (13,75), který v Mnichově vyhrál už čtvrtou disciplínu a před večerním oštěpem a závěrečnou patnáctistovkou vede o 350 bodů.

Desetiboj (po devíti disciplínách):
1. Ehammer (Švýc.) 7842 b. (100 m: 10,56 - dálka: 831 - koule: 14,24 - výška: 208 - 400 m: 47,40 - 110 m př.: 13,75 - disk: 34,92 - tyč: 520 - oštěp: 53,46)
2. Öiglane (Est.) 7683 (11,01 - 727 - 14,82 - 202 - 48,80 - 14,39 - 41,97 - 510 - 70,94)
3. Kaul (Něm.) 7664 (11,16 - 710 - 14,90 - 202 - 47,87 - 14,45 - 41,80 - 490 - 76,05)