Hlavní obsah

Mílař El Guerrouj ukončil kariéru, ale do Ostravy přijede

22. 5. 2006 22:25

Žijící běžecká legenda a nejlepší mílař historie Hicham El Guerrouj ukončil kariéru. Marocký atlet to oznámil na pondělní tiskové konferenci v Casablance. Jednatřicetiletý atlet má mimo jiné na svém kontě dvě zlaté medaile z olympijských her v Aténách, je čtyřnásobným mistrem světa a drží světové rekordy na tratích 1500 metrů, míle a 2000 m.

Článek

"Odcházím od závodění," prohlásil doslova El Guerrouj a ve tváři se mu leskly slzy. "Doufám, že maročtí atleti i funkcionáři budou pracovat tvrdě a marocká atletika bude i stále silná," uvedl mílař, který nezávodil vinou zranění a virózy v loňském roce od olympiády v Aténách. Na letošním halovém MS v Moskvě nebyl kvůli zranění zad. "Chci začít nový život," řekl po šestnácti letech na dráze.

El Guerrouj startoval rovněž na ostravské Zlaté tretře v roce 2003, kde poprvé v kariéře nastoupil do závodu na 5000 metrů, který pak vedle patnáctistovky vyhrál o rok později v Aténách. Maročan měl běžet v Ostravě i letos, kam ho pořadatelé přizvali do Memoriálu Emila Zátopka na 3000 metrů. Rodák z Berkane Guerrouj tudíž v Ostravě nepoběží, ale slíbil, že přesto přijede.

V ostravě oběhne čestné kolečko

"Jeho rozhodnutí respektujeme. Dokázal toho hodně a je třeba ho považovat za jednoho z nejlepších atletů posledních deseti let," řekl ČTK manažer ostravského mítinku Alfonz Juck. "Má právo na takové rozhodnutí. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby do závodu nastoupil, ale jeho situaci chápeme," prohlásil Juck. "Na tom, že do Ostravy přijede, se nic nemění," ujistil. Maročan přislíbil v Ostravě oběhnout čestné kolečko.

Na tiskové konferenci Guerrouj poděkoval v rodné arabštině přátelům, rodině a všem, kdo měli co do činění s jeho kariérou. "Děkuji, děkuji, děkuji. Tisíceré díky," pravil. "Chci říct všem Maročanům, že pokud budou opravdu chtít, mohou dosáhnout všeho," pokračoval, zatímco sledoval se všemi přítomnými na plátně sestřih svých nejslavnějších závodů podbarvený melancholickou hudbou.

El Guerrouj byl zvolen nejlepší atletem podle mezinárodní federace IAAF v letech 2001-2003 a stal se vůbec prvním člověkem, kdo vítězství v anketě od jejího založení v roce 1988 obhájil. V sezónách 2001 a 2002 byl neporažen ve více než dvaceti závodech za sebou a patnáctistovku vyhrál na čtyřech mistrovství světa za sebou v letech 1997-2003. Jeho světový rekord na této trati z roku 1998 má hodnotu 3:26,00 minuty.

El Guerrouj je členem Komise sportovců IAAF i Komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru MOV. O své další budoucnosti v pondělí nechtěl hovořit. Zástupce firmy Meditel, marocké telekomunikační společnosti, však oznámil, že El Guerrouj se zapojí do její reklamní kampaně.

Reklama

Sdílejte článek