Mistry republiky v půlmaratonu jsou Zemaník a Filipiová

Pro premiérové domácí tituly v půlmaratonu si dnes v Pardubicích doběhli Jakub Zemaník a Eva Filipiová. Absolutními vítězi Pardubického vinařského půlmaratonu se stali Keňan Hillary Kimaiyo a Natalija Semenovyčová z Ukrajiny.

Maratonský závod. Ilustrační foto.

Zemaník skončil mezi muži sedmý časem 1:07:00 a porazil o 25 sekund obhájce prvenství Jiřího Homoláče, který usiloval o čtvrtý titul na této trati. "Prioritou pro mě byla medaile, že se povedl titul, je bonus. Čas není extra, ale místy foukal silný vítr a běžel jsem v podstatě celou dobu sám, takže dobré," uvedl vítěz ve videonahrávce na facebookovém profilu atletického svazu.

Homoláč byl druhým Čechem v cíli stejně jako před dvěma týdny v Praze, kde ho porazil Patrik Vebr. "Měl jsem v závěru dost sil a viděl jsem, jak Jirka už zpomaluje, tak jsem se na něho dotáhl. Divím se, že to šlo tak snadno," řekl Zemaník, který má ve sbírce tři mistrovské tituly ze silniční desítky z Běchovic.

Na startu chyběl kromě Vebra i sedminásobný mistr republiky v půlmaratonu Vít Pavlišta.

Filipiová využila absence nejlepších domácích vytrvalkyň a vyhrála o 16 sekund před Gabrielou Veigertovou.