Hlavní obsah

Rodina na Tretru nepřijede, přítelkyně má promoci. Všichni se na mě vykašlali, smál se Štefela

Závody v Ostravě bývají pro výškaře Jana Štefelu vždy o něco význačnější. Z nedalekého Zátoru přijede rodina a to se 24letému atletovi skáče vždy o něco lépe. Na letošní Zlaté tretře v Ostravě se stříbrný medailista z halového mistrovství Evropy v Apeldoornu bude muset ale bez této podpory obejít. „Letos tady nebudu mít výjimečně nikoho, přítelkyně má promoci, všichni jeli za ní a na mě se vykašlali. Tak jsem dopadl,“ zlobil se na oko Štefela.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Zleva český výškař Jan Štefela a ředitel mítinku Zlatá tretra Ostrava Jan Železný

Článek

Sezona pod otevřeným nebem vám zatím úplně nevycházela. Zlomil jste to výkonem 228 centimetrů na nedávném mítinku v Košicích?

Už jsem takový skok potřeboval. Ze začátku jsem se i v Košicích hodně trápil, ale nakonec se mi povedlo to trefit a začít lítat.

Jste typ, který nezdary hází za hlavu?

Vůbec ne. Strašně mě trápí, že se mi v žádném závodě Diamantové ligy nezadařilo. Můj nejlepší výkon je 222 centimetrů a to je směšné. Musím počkat a prolomit to. Přemýšlíme, co a jak. Jak nastavit hlavu a ukázat, co umím. Možná jsme na to už přišli.

V čem je tedy problém?

Obvykle se mnou trenér na závody nejezdí, v Košicích byl ale Jarda (Bába) se mnou a najednou z toho bylo 228 centimetrů. Tak třeba je to tím. (smích)

Na Zlaté tretře budete v úterý skákat potřetí. V roce 2022 jste byl za 215 centimetrů osmý, loni s výkonem 220 centimetrů čtvrtý. Jaké ambice máte letos?

Mám rád závody, ve kterých není nějaká extra velká hvězda, u níž se automaticky počítá, že vyhraje. A tentokrát by to mohl být přesně takový závod. Tak věřím, že vyhraju. (smích) Vidím tady trofej za první místo (stála na stolku před ním - pozn. aut.), takovou ještě nemám. Ta by mi doma slušela.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Český výškař Jan Štefela před Zlatou tretrou 2025

Prý jste požádal o posun doskočiště, z jakého důvodu?

Sedí mi víc, když je doskočiště blíž u sektoru oštěpařů. Když bývalo na trávě, tak je to trošku jako by do kopečka. Jako jen minimálně, ale i tak to dokáže s psychikou zamávat. V Ostravě je to docela dost do kopečka, cítil jsem to a pocitově to pro mě bude takhle příjemnější. Pořadatelům za to moc děkuji a vážím si, že to pro mě nachystali.

Nový je i povrch na stadionu, který prošel renovací. I toto vám může pomoct?

Jsem na to hodně zvědavý. Ani ten starý asi nebyl špatný, když tady Barším (katarský olympijský vítěz z Tokia 2020) skočil 238 centimetrů (v roce 2018). Ale on byl blázen, uměl skákat 240 centimetrů skoro kdekoliv. Mně ten starý povrch moc neseděl, jsem zvědavý, co s ním pořadatelé provedli.

Jakou za sebou máte přípravu na sezonu?

Noo…, byla to vlastně první příprava, kdy jsem byl naprosto zdravý, a to byl velký nezvyk. Zesílil jsem, zrychlil a zatím se to moc nesešlo s technikou. I proto mi začátek sezony asi moc nevycházel. Nemělo mě co brzdit, nemusel jsem šetřit kotník, mohl jsem do toho řezat a neporadil jsem si s technikou.

Osobák venku máte 228 centimetrů. Co potřebujete k tomu, abyste létal přes 230 centimetrů?

Kdybych to věděl, tak to řeknu a tyhle výšky běžně skáču. Výška je zrádná. Máte na 230 centimetrů, ale shodíte 215 centimetrů a je konec. Výška je zlá v tom, že závod pokaždé končí třemi křížky.

Po Zlaté tretře jedete na mistrovství Evropy družstev do Madridu. Jaké budou vaše další plány?

Po Madridu by měla být ještě Diamantová liga v Monaku a pak si dáme zhruba deset dní volno. Pak nás od 23. července čeká v Jeseníkách soustředění v hotelu Kamzík. Tam by měla začít příprava na mistrovství světa v Tokiu.

Související témata: