Krsek poběží finále halového mistrovství světa, Staněk za nejlepšími zaostal

Česká čtvrtka bude mít zastoupení ve finále halového mistrovství světa. Zasloužil se o to Matěj Krsek, který v Glasgow skončil ve svém semifinále třetí a vybojoval si start v boji o medaile v sobotu od 22:10 SEČ. Finále naopak nepoběží Lada Vondrová ani mílař Filip Sasínek, koulař Tomáš Staněk skončil jedenáctý.

Matěj Krsek v rozběhu halového mistrovství světa v Glasgow

Krsek prošel do semifinále absolutně nejrychlejším časem v rozběhu. Svěřenec Miroslava Zahořáka se v něm zařadil po seběhu na třetí místo za překážkářským světovým rekordmanem Karstenem Warholmem z Norska a Jamajčanem Rusheenem McDonaldem.

V závěru musel podstoupit souboj o poslední postupovou příčku, ale v čase 46,48  Slovinci Roku Ferlanovi o třináct setin odolal. „S během úplně spokojený nejsem. Byl jsem tam zavřený, měl jsem zpomalit a pošetřit síly na závěr. Ale jsem ve finále,“ hlásil s úlevou pro ČT.

Lada Vondrová naopak mezi nejlepší šestku světa nepostoupila. Do semifinále prošla z rozběhu až díky nejrychlejšímu času (51,94 s) ze závodnic, které nepostoupily přímo, a tak běžela z nevýhodné, první dráhy.

Do bitvy o postup do finále se nezapojila, ve svém semifinále skončila poslední v čase 52,48. „Přijela jsem pro finále, je to zklamání,“ uznala v České televizi.

Mílař Filip Sasínek ve svém rozběhu skončil v čase 3:42,82 čtvrtý, ale místenku pro finále si vybojovali jen tři nejrychlejší. K postupové radosti chyběla majiteli bronzu z halového mistrovství Evropy 2017 necelé sekunda.

„Čas nebyl podstatný, snažil jsem si hlídat pořadí. Ale kluci jsou strašně silní a v posledním kole už s tím nešlo nic dělat,“ líčil halový český rekordman Sasínek.

Americký koulař Ryan Crouser má sbírku kompletní, v Glasgow jasně vládl

Jako první český atlet zasáhl přímo do finále koulař Tomáš Staněk. Ale nevedlo se mu. Zaznamenal 20,31 m, což byl jeho nejslabší výkon sezony. Svěřenec Petra Stehlíka tak nenavázal na své medailové úspěchy a skončil až jedenáctý.

„Je to zklamání, v celé sezoně jsem se patlal v technice. I když se mi některé závody nepovedly, neměl jsem z toho ideální pocit. I teď jsem se vracel k těm blbým chybám, byť na užší finále bylo,“ zalitoval.

Roli favorita potvrdil vítěz posledních dvou olympiád a světový rekordman Ryan Crouser. Jednatřicetiletému koulaři z americkému Portlandu chybělo zlato z halového mistrovství světa jako poslední do sbírky, teď na něj dosáhl suverénně v rekordu v šampionátu 22,77 m.

Christian Coleman, halový mistr světa na šedesátce

Vrcholem programu byla šedesátka a očekáváný souboj amerických rychlíků ovládl Christian Coleman. Halový světový rekordman zejména díky skvělému startu vyhrál v nejlepším letošním čase 6,41 s. Úřadující mistr světa na stovce i dvoustovce Noah Lyles na něj ztratil tři setiny.

Zlato mezi výškařkami neobhájila Jaroslava Mahučichová, 22letá Ukrajinka už se letos dostala jako jediná přes 204 cm, ale v Glasgow zvládla jen 197 cm, čehož využila Australanka Nicola Olyslagersová. Stříbrná medailistka z olympijského Tokia překonala na třetí pokus 199 cm a radovala se z vítězství.

Mezi pětibojařkami naopak ke zlatu z Bělehradu přidala stejný kov i v Glasgow Noor Vidtsová. Po čtyřech disciplínách byla v čele Finka Saga Vanninenová s náskokem devíti bodů, který ale Belgičanka hladce smazala a vyhrála v letošním nejlepším výkonu 4773 bodů.

Halové mistrovství světa v atletice v Glasgow:
Finále:
Muži:
60 m: 1. Coleman 6,41, 2. Lyles (oba USA) 6,44, 3. Blake (Jam.) 6,46.
Koule: 1. Crouser (USA) 22,77, 2. Walsh (N. Zél.) 22,07, 3. Fabbri (It.) 21,96, ...11. Staněk (ČR) 20,31.
Ženy:
Výška: 1. Olyslagersová (Austr.) 199, 2. Mahučichová (Ukr.) 197, 3. Apostolovská (Slovin.) 195.
Koule: 1. Mittonová (Kan.) 20,22, 2. Ogunleyeová (Něm.) 20,19, 3. Jacksonová (USA) 19,67
Rozběhy s českou účastí:
Muži:
400 m: 1. Krsek 46,07, ...15. Desenský (oba ČR) 47,48 – nepostoupil do semifinále.
800 m: 1. García (Šp.) 1:45,81, ...18. Dudycha 1:47,81, 22. Šnejdr (oba ČR) 1:48,30 – oba nepostoupili do semifinále.
1500 m: 1. Keter (Keňa) 3:38,96, ...18. Sasínek (ČR) 3:43,82 – nepostoupil do finále.
Ženy:
400 m: 1. Klaverová (Niz.) 51,31, ...4. Vondrová 51,94 – postoupila do semifinále, 13. Petržilková (obě ČR) 52,31 – nepostoupila do semifinále.