Sprinter Jacobs se na 60 m zařadil na 4. místo evropské historie

Ital Lamont Marcell Jacobs vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy šedesátku ve skvělém čase 6,47 sekundy, jímž se dělí o čtvrté místo evropských historických tabulek s Brity Linfordem Christiem a Jamesem Dasaoluem. Slovenský obhájce titulu Ján Volko tentokrát skončil třetí (6,60), dostal se před něj ještě Němec Kevin Kranz (6,60).

Ital Lamont Marcell Jacobs vyhrál na HME atletů šedesátku v čase 6,47.

Šestadvacetiletý Jacobs se narodil v USA, ale jeho matka je Italka, takže se rozhodl reprezentovat její vlast. Ve finále si vylepšil osobní maximum o šest setin a dostal se do čela letošních halových světových tabulek. V Evropě se tak rychle běželo naposledy před sedmi lety. "Je to úžasné, splnil se mi sen. V tréninku jsem byl hodně rychlý, ale nečekal jsem čas 6,47. Jsem prostě v šoku," radoval se Jacobs.

Do sobotního finálového programu žádný český atlet nepostoupil. Nečekané to bylo v případě trojnásobného halového mistra i Evropy v běhu na 400 metrů Pavla Masláka. Finále, které mělo nabídnout další boj českého rekordmana o halovou medaili, vyhrál Óscar Husillos. Sedmadvacetiletý Španěl byl před třemi lety smutným hrdinou halového mistrovství světa v Birminghamu, kde proběhl cílem jako první, ale pak byl diskvalifikován a titul tehdy získal Maslák.

Tentokrát Husillos pravidla neporušil a po předloňském evropském halovém stříbru získal první zlato z velké akce. Stačil mu k tomu čas 46,22, což je o desetinu pomalejší než Maslákovo sezonní maximum z Madridu. "V první řadě bych chtěl poděkovat svému trenérovi, fyzioterapeutovi, celému týmu. Byl to náročný rok a půl, ale oni ve mě věřili a na ně jsem myslel, když jsem přebíhal cílovou čáru. Připomnělo mi to halové mistrovství světa, kde jsem o medaili přišel. Ale dneska jsem tady a vyhrál jsem," řekl Španěl.

Stříbro získal obhájce bronzu Tony van Diepen z Nizozemska (46,25), třetí skončil jeho krajan a lídr letošních evropských tabulek Liemarvin Bonevacia.

Ženské čtvrtce dominovala jejich krajanka Femke Bolová. Jednadvacetiletá atletka, která loni v létě zářila na 400 metrů překážek a měla by být soupeřkou Zuzany Hejnové, potvrdila roli nejlepší Evropanky této halové sezony. Popáté letos zlepšila národní rekord, tentokrát z něj ubrala setinu na 50,63 sekundy.

Dramatická byla soutěž dálkařek. Před závěrečnými pokusy vedla úřadující mistryně světa pod širým nebem Malaika Mihambová výkonem 688 cm o dva centimetry před Marynou Bechovou-Romančukovou. Pětadvacetiletá Ukrajinka se ale posledním pokusem a výkonem 692 dostala do čela závodu i letošních světových tabulek. Mihambová mohla odpovědět, ale doplatila na bezmála třiceticentimetrový nedošlap. Kdyby trefila prkno, tak by jí pokus s oficiální délkou 678 centimetrů stačil.

V tyčkařském maratonu plném zvratů se díky osobnímu rekordu 475 cm radovala z titulu Švýcarka Angelica Moserová.