To je zvrat! Maslák má po diskvalifikaci soupeřů třetí světové zlato. Staněk bere bronz

Birmingham

Obhájce titulu Pavel Maslák vybojoval na halovém atletickém MS v Birminghamu na 400metrové trati třetí zlato za sebou! Původně doběhl třetí za Španělem Óscarem Husillosem a Dominikáncem Luguelínem Santosem, kteří ale byli později diskvalifikováni za vyšlápnutí z dráhy. Z bronzu se radoval koulař Tomáš Staněk.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Třetí den halového atletického mistrovství světa.Video: sntv

Pavel Maslák po zlatu na 400 m na HMS v Birminghamu

Maslák, který je v běhu na 400 metrů i trojnásobným evropským šampionem v hale, předvedl ve finále nejlepší výkon v sezoně 45,47 sekundy. Na dva soupeře přesto nestačil. Jeho přemožitelé se však z medailových příček radovali jen chvíli

Husillos se vypjal k životnímu výkonu a časem 44,92 sekundy by býval překonal rekord šampionátu i letitý evropský rekord reprezentanta NDR Thomase Schönlebeho 45,05. Santose připravila diskvalifikace o nový národní rekord 45,09.

Maslák navázal na tituly ze Sopot 2014 a Portlandu 2016, ale jako vítěz se necítil. "Mám z toho radost, ale jsem trochu smutný z toho, že je diskvalifikovali, protože vím, že ten závod jsem s nimi běžel a neporazil jsem je. Nemyslím si, že by si pomohli nějak o hodně," řekl České televizi sedmadvacetiletý český rekordman.

Nakonec druhý Američan Michael Cherry za ním zaostal o 37 setin, bronz získal Deon Lendore z Trinidadu a Tobaga.

Oba nejrychlejší čtvrtkaři doplatili na nekompromisní přístup rozhodčích, kteří v Birminghamu předvedli smršť diskvalifikací včetně celého jednoho rozběhu mužů na 400 metrů. Ze hry tak poslali i hlavního favorita Bralona Taplina z Grenady

Staněk udeřil ve čtvrtém pokusu

Český rekordman Staněk se probojoval na stupně vítězů díky výkonu 21,44 metru ze čtvrté série. Stejně daleko vrhl Němec David Storl, který Staňka porazil díky lepšímu druhému pokusu. Titul z předloňského šampionátu v Portlandu obhájil Novozélanďan Tomas Walsh.

Úřadující mistr světa pod širým nebem hned prvním pokusem vylepšil vlastní oceánský rekord na 22,13 metru. Na závěr soutěže své maximum posunul ještě na 22,31, čímž sesadil Staňka z čela letošních světových tabulek a vytvořil nový rekord šampionátu. O sedm centimetrů překonal výkon reprezentanta někdejší NDR Ulfa Timmermanna z roku 1987.

Šestadvacetiletý Staněk do soutěže nastupoval jako držitel nejlepšího výkonu sezóny 22,17, jímž před měsícem v Düsseldorfu překonal český rekord Remigia Machury. Jeho nejhorším dosavadním výkonem bylo 21,59 metru z nedávného domácího šampionátu v Praze, o medaili však musel tvrdě bojovat.

Ve čtvrté sérii předvedl 21,44 a posunul se za Walshe. Vzápětí však stejný výkon zaznamenal Storl. Zatímco Staněk měl druhý nejlepší pokus 21,12, německý koulař měl na kontě tři výkony o pár centimetrů delší. V poslední sérii ještě mohl Staňka ohrozit Brazilec Darlan Romani, který hned na úvod překvapil kontinentálním rekordem 21,23. Závěrečným pokusem se zlepšil na 21,37, medaile mu však unikla. V kvalitní soutěži překonalo sedm koulařů hranici 21 metrů.

V ženském trojskoku obhájila titul dvaadvacetiletá Venezuelanka Yulimar Rojasová. Mistryně světa z Londýna a stříbrná olympijská medailistka z Ria ozdobila své vítězství nejlepším světovým výkonem roku 14,63 metru.

Drama sedmibojařů ovládl Meyer

Halovým mistrem světa v sedmiboji se stal poprvé v kariéře Francouz Kévin Mayer. Úřadující světový šampión a stříbrný olympijský medailista v desetiboji porazil po velké bitvě v závěrečném běhu na 1000 metrů o pět bodů Kanaďana Damiana Warnera. Český reprezentant Jan Doležal skončil devátý jako poslední z těch, kdo dvoudenní soutěž dokončili.

O vítězi sedmiboje rozhodla až poslední disciplína. Warner sice vyhrál v osobním rekordu 2:37,12 minuty, ale manko na Mayera se mu zlikvidovat nepovedlo. Francouz zvítězil v nejlepším výkonu roku 6348 bodů, Kanaďanovi nepomohl k titulu ani nový národní rekord 6343. Doležal nasbíral 5775 bodů a výrazně zaostal za vítězným součtem z domácího šampionátu (6021).

Polský půlkař Adam Kszczot se po bronzu z roku 2010 a stříbru z roku 2014 dočkal na halovém MS nejcennější medaile. V Birminghamu vyhrál suverénně časem 1:47,47 minuty a také v osmém závodu sezóny si udržel letošní neporazitelnost.

Etiopanka Genzebe Dibabaová zkompletovala běžecký double. Po závodě na 3000 metrů ovládla i finále na poloviční trati a získala už pátý halový titul v kariéře.

Sedmiboj:
1. Mayer (Fr.) 6348 bodů (60 m: 6,85 - dálka: 755 - koule: 15,67 - výška: 202 - 60 m př.: 7,83 - tyč: 500 - 1000 m: 2:39,64)6348 bodů (60 m: 6,85 - dálka: 755 - koule: 15,67 - výška: 202 - 60 m př.: 7,83 - tyč: 500 - 1000 m: 2:39,64)
2. Warner (Kan.) 6343 (6,74 - 739 - 14,90 - 202 - 7,67 - 490 - 2:37,12)
3. Uibo (Est.) 6265 (7,20 - 741 - 14,30 - 217 - 8,19 - 530 - 2:38,51)
...9. Doležal (ČR) 5775 (7,04 - 704 - 14,82 - 196 - 8,20 - 470 - 2:47,99).
1. Igidír (Mar.)3:40,13
..10. Holuša (ČR)3:45,84 - nepostoupil do finále.
60 m př.:
1. Pozzi (Brit.)7,53
...14. Svoboda (ČR)7,68 - postoupil do semifinále.
4x400 m:
1. USA 3:04,00
...6. ČR (Desenský, Müller, Šnejdr, Šorm)3:06,40 - postoupili do finále.
1. USA3:30,54
...7. ČR (Hofmanová, Pírková, Petržilková, Vondrová) 3:34,90 - nepostoupily do finále.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.