Česko - Izrael 88:77Faktor Satoranský zařídil postup do Berlína

Byla to strhující podívaná s dobrým koncem pro české basketbalisty. V přímém souboji o poslední postupové místo z pražské skupiny ME porazili Izrael 88:77 a postupují do berlínského osmifinále. Tam je v neděli čeká od 20:45 dosud neporažené Řecko.

Český basketbalista Tomáš Satoranský během utkání s Izraelem.

Rozhodujícím faktorem byl konečně plnohodnotný výkon Tomáše Satoranského, jenž za 32 minut ve hře zapsal 14 bodů a 11 asistenci, čímž získal ceněný double, double. Přidal také osm doskoků.

Celkově český tým trefil třináct trojek, z nichž pět proměnil Vojtěch Hruban, s pětadvaceti body nejlepší český střelec. Vítězové sklidili mohutný aplaus od 12 174 diváků, kteří přišli na závěrečné vystoupení národního týmu v O2 areně.

Izraelcům přitom ze začátku perfektně vycházela střelba zdálky. Během úvodních šesti minut proměnili hned čtyři trojkové střely. Češi, kteří měli na dresu černé pásky, aby uctili památku náhle zesnulého rodiče jednoho z členů realizačního týmu, ale brzy ovládli prostor pod košem a díky výškové převaze pivotů měli jasně navrch při doskoku, což umožňovalo rychlý přechod do útoku.

Když se pak zpřesnila střelba domácích, 11bodová šňůra jim přinesla vedení 26:17 po první čtvrtině. Hlavně Satoranský poprvé na šampionátu působil, aniž by byl viditelně limitován pravým kotníkem zraněným před třemi týdny. Šel do všeho bez úlev. Rozdával balóny, řídil hru, ale i přesně cílil na koš. Byl přesně rozdílovým faktorem zápasu.

Nejen českému rozehrávači, jenž měl z první půle bilanci osmi bodů a šest asistencí, ale i celému basketbalovému projevu reprezentace tohle ohromně prospívalo. Bezvadně fungovala také spolupráce na ose Satoranský, Veselý, z níž chce od nové sezony těžit i Barcelona.

Navíc střídající Hruban prokazoval přesnou ruku při zakončení zdálky. Po čtvrthodině Češi k nadšení více než dvanácti tisíc diváků v hledišti vedli 43:27 a na kontě v té chvíli měli už sedm trojek. Tedy víc, než jich vyprodukoval Izrael. Jeho největší hvězda, Avdija z Washingtonu, se proti důrazné osobní obraně těžko prosazoval.

Ve třetí čtvrtině se ale šestnáctibodové české vedení začalo povážlivě tenčit. Izrael už musel zkusit všechno. Dost tedy přitvrdil při bránění, lépe četl hru reprezentantů, čímž je nutil ke ztrátám míče a střelecky se mu chytli zkušení Ginat a Menco. Bohužel přišel tradiční hluchý úsek v podání národního týmu, kdy čtyřminutovou sérii jedenácti izraelských bodů přerušil jediným košem a ve 28. minutě to bylo už jen 65:61.

Jak se Izraelci přiblížili ve skóre, ucítili šanci. V kritické chvíli se naštěstí vrátil na palubovku Satoranský, trefil dvě trojky po sobě a vrátil české hře řád. Třináct bodů reprezentantů v řadě na začátku čtvrté části pak dostalo hlediště do extáze.

Ale ještě nebyl konec, hostům vycházely riskantní střely a zase dotahovali. Zbývaly odehrát ještě tři minuty, když Češi vedli 83:77. Závěr ale odehráli takticky výborně, už neinkasovali a mohli slavit postup ze čtvrtého místa.

Mistrovství Evropy basketbalistů:
Skupina D (Praha):
Česko - Izrael 88:77 (26:17, 53:37, 67:62)
Sestava a body ČR: Veselý 16, Satoranský 14, J. Bohačík 8, Kyzlink 8, Peterka 2 - Hruban 25, Kříž 6, Balvín 5, Auda 4, Sehnal.
Nejvíce bodů Izraele: Madar 16, Ginat 15, Avdija a Menco po 12.
Fauly: 12:19. Trestné hody: 13/9 - 11/8. Trojky: 13:9. Doskoky: 43:29. Diváci: 12.174.