Basketbalistky USA zdolaly v souboji neporažených Čínu a jsou ve čtvrtfinále MS

Basketbalistky USA zdolaly na mistrovství světa v Sydney v souboji dosud neporažených týmů skupiny A Čínu 77:63 a jako první postoupily do čtvrtfinále. Dvaceti body přispěla k vítězství favorizovaných Američanek A'ja Wilsonová, jež s dvěma spoluhráčkami z Las Vegas Aces dorazila po oslavách zisku titulu ve WNBA do Austrálie zhruba dvacet hodin před úvodním rozskokem.

Ze zápasu mezi basketbalistkami USA a Číny na MS.

Opora pražského USK Alyssa Thomasová byla s 12 body druhou nejlepší střelkyní týmu spolu s další čerstvou šampionkou WNBA Chelsea Grayovou. Třetí posilou výběru USA byla Kelsey Plumová. Američanky i po příletu tria z Las Vegas odehrály zápas v devíti, trenérka Cheryl Reeveová nenasadila trojici basketbalistek včetně další hráčky USK Brionny Jonesové.

Úřadující trojnásobné mistryně světa z USA protáhly svou vítěznou sérii na šampionátech už na 25 zápasů, naposledy prohrály v semifinále MS 2006 s Ruskem. V pondělním utkání proti outsiderovi z Koreje budou mít Američanky šanci vyrovnat rekordní šňůru 26 vítězství svých předchůdkyň z let 1998-2006.

Korejky dnes deklasovaly 99:66 Bosnu a Hercegovinu a připsaly si první výhru nejen na tomto turnaji, ale také první na MS po dvanácti letech a 11 porážkách za sebou. Více než třetinu bodů vítězného týmu nastřílela Kang I-sul, jež k 37 bodům přidala osm doskoků a pět asistencí. Debutujícímu výběru Bosny a Hercegoviny nepomohlo k historicky první výhře ani 21 bodů hvězdy WNBA Jonquel Jonesové.

Druhou výhru na turnaji zaznamenaly Belgičanky, které v dramatické koncovce zdolaly 68:65 Portoriko. Tým z Karibiku, jenž na MS nahradil vyloučené Rusko, ještě dvě a čtvrt minuty před koncem vedl. Belgičanky skóre otočily čtyřmi body za sebou, a i když se Portoriko minutu před sirénou přiblížilo na rozdíl bodu, výhru udržely. Kyara Linskensová vstřelila 24 bodů, ještě o tři více si připsala Arella Guirantesová z poraženého týmu.