Basketbalistky USK vyhrály v EL pošesté za sebou

Basketbalistky ZVVZ USK Praha zvítězily v 8. kole Evropské ligy v hale francouzského Landes 69:62, vyhrály v soutěži pošesté za sebou a dál vedou tabulku skupiny B. Nejlepší střelkyní českých mistryň byla se 16 body německá pivotka Nyara Saballyová. Její spoluhráčka Valériane Ayayiová zaznamenala double double za 13 bodů a stejný počet doskoků. Domácím nepomohlo ani 15 bodů Luisy Geiselsöderové.

Trenérka USK Praha Natália Hejková. Ilustrační foto.

Pražanky rozhodly zápas stejně jako před dvěma měsíci na domácí palubovce v poslední čtvrtině, kterou vyhrály 18:10. Přestože nasbíraly 23 ztrát, při doskakování předčily soupeře v poměru 43:29. Po osmi kolech mají bilanci 7-1, příští týden narazí doma na Polkowice, s nimiž dosud utržily jedinou porážku.

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové zahájily duel proti předposlednímu týmu skupiny lépe a získaly osmibodové vedení (12:4). V závěru první čtvrtiny ale hráčky Landes za bouřlivé podpory fanoušků srovnaly a ve druhé části skóre otočily. České mistryně brzdilo 11 ztrát.

Poslední minuty druhé části Pražankám vyšly. Od stavu 30:34 daly sedm bodů, a i díky dvěma trefám Maríi Condeové šly na poločasovou přestávku s tříbodovým náskokem. Ayayiová měla s 11 body a sedmi doskoky nakročeno k zisku double doublu. V dresu domácích nastřílely 10 bodů Geiselsöderová a Sixtine Macquetová.

Hráčky Landes ale pokračovaly ve druhé půli v houževnatém výkonu. Zlepšily doskok a otočily na 46:42. Hejková si vzala oddechový čas, náskok domácích ale poté narostl na pět bodů. USK vrátila před závěrečnou částí na dostřel až Veronika Voráčková.

Vyrovnaný zápas dospěl do dramatické koncovky, od stavu 62:62 se už ale prosadily jen Pražanky. Nejprve dostala USK do vedení dvoubodovou trefou Condeová a po rychlém brejku a faulu zvýšila z trestných hodů Saballyová. Vítězství zpečetila v závěrečných sekundách trojkou znovu Condeová.

Evropská liga basketbalistek - 8. kolo:
Skupina B:
Basket Landes - ZVVZ USK Praha 62:69 (16:16, 34:37, 52:51)
Nejvíce bodů: Geiselsöderová 15, Petersonová 13, Ewodoová 11 - N. Saballyová 16, Ayayiová 13, Condeová 11. Fauly: 17:13. Trestné hody: 7/6 - 19/18. Trojky: 4:7. Doskoky: 29:43.
Miškovec - Lyon 70:64
Sepsi - Zaragoza 68:69 po prodl. (za hosty Holešínská 3 body, 3 doskoky a 2 asistence)
Lublin - Schio 67:70 (za hosty Reisingerová 14 bodů, 4 doskoky a 2 asistence).