Česko - Slovensko 87:84Basketbalistky vyhrály v přípravě na ME nad Slovenskem

České basketbalistky porazily v Praze na Královce v předposledním testu před mistrovstvím Evropy Slovensko 87:84. V zápase vedly až o 26 bodů, ale nakonec musely v dramatickém závěru hájit vítězství. Se stejným soupeřem se utkají ještě ve čtvrtek za zavřenými dveřmi. Do šampionátu v Tel Avivu vstoupí svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové ve čtvrtek 15. června proti Itálii, o den později nastoupí proti Belgii a v neděli 18. června proti domácímu Izraeli.

Basketbalistka Petra Holešínská na tréninku.

Pod výhru se podepsala 21 body nejlepší střelkyně zápasu Natálie Stoupalová, dvouciferný počet body daly za vítězky také Veronika Voráčková (18) a Petra Holešínská (15). Rozehrávačce Elišce Hamzové jen těsně unikl double double s devíti body a 11 asistencemi, ke kterým přidala i sedm doskoků.

Český tým od začátku vykročil za pátou výhrou ze šesti přípravných duelů. Díky desetibodové šňůře rychle vedl 12:3 a po další dvanáctibodové dokonce 24:6. Po snížení soupeřek zakončila první čtvrtinu svou druhou trojkou Holešínská a upravila na 29:12. Stejně jako Voráčková stihla devět bodů.

Na startu druhé čtvrtiny zajistila kapitánka Renáta Březinová náskok už 19 bodů. Slovenky se ale i díky třem trojkám v rozmezí tří minut a 13 sekund přiblížily na 30:40. Další trojkou odpověděla Holešínská, na kterou navázala Voráčková a do poločasu Češky utekly soupeřkám na 50:32.

Česká basketbalistka Natálie Stoupalová na tréninku.

Po pauze dala už čtvrtou trojku Holešínská, a když Stoupalová proměnila dva trestné hody, bylo to už 64:39. Po parádní deváté asistenci Hamzové zajistila Voráčková náskok 26 bodů. Slovenky ale díky trojce s klaksonem Stelly Tarkovičové nakonec třetí čtvrtinu těsně vyhrály a zkorigovaly na 57:72.

Hostující celek ovládl pasáž na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 12:2 a snížil na desetibodový rozdíl. Náskok českého týmu se stále ztenčoval a po slovenské devítibodové šňůře zakončené trojkou Páleníkové vedly domácí hráčky už jen 80:79. Hamzová jedním proměněným trestným hodem ze dvou a Stoupalová trojkou ale pojistily náskok na 84:79 a v závěru český tým náskok uhájil.