Hlavní obsah

Bývalá kapitánka basketbalové reprezentace Horáková vstoupí do Síně slávy FIBA

1. 4. 2021 15:28Aktualizováno 1. 4. 2021 15:52

Dlouholetá reprezentační kapitánka Hana Horáková bude jako druhá zástupkyně českého basketbalu po Jiřím Zídkovi starším uvedena do Síně slávy mezinárodní federace FIBA. Nyní jednačtyřicetiletá bývalá hráčka byla výraznou oporou národního týmu i Brna v první dekádě tohoto tisíciletí.

Foto: Petr Horník, Právo

Basketbalistka Hana HorákováFoto: Petr Horník, Právo

Článek

Noví členové Síně slávy basketbalové federace budou uvedeni během on-line ceremonie 18. června. Český basketbalista století Zídek byl vybrán v roce 2019.

Horáková, za svobodna Machová, získala s národním týmem stříbro na mistrovství světa v roce 2010, zlato a stříbro z mistrovství Evropy (2005 a 2003) a obsadila páté místo na olympijských hrách v Aténách 2004. V dresu Brna vyhrála v roce 2006 Evropskou ligu, desetkrát získala český mistrovský titul a s Fenerbahce Istanbul vyhrála v roce 2011 i tureckou ligu.

Foto: Petr Horník, Právo

Basketbalistka Hana HorákováFoto: Petr Horník, Právo

Vedle Fenerbahce hrála Horáková v zahraničí také v Jekatěrinburgu a Košicích. S kariérou se rozloučila v srpnu 2013, o dva roky později se na čas do brněnského týmu vrátila a nastupovala jen v domácích zápasech.

V reprezentaci debutovala Horáková jako devatenáctiletá a výrazně přispěla ke všem jejím úspěchům. Individuální ocenění získala už v době aktivní kariéry - nejlepší hráčka Evropy 2010, nejužitečnější hráčka MS 2010, členka All Stars týmu ME 2005 a MS 2010 a dvakrát byla vyhlášena nejlepší českou basketbalistku roku (2003-04).

Spolu s Horákovou bylo letos vybráno do Síně slávy dalších 11 osobností: pětinásobný nejlepší československý basketbalista roku a slovenský basketbalista 20. století Stanislav Kropilák, Mathieu Faye ze Senegalu, Detlef Schrempf z Německa, Sergej Tarakanov z Ruska, Panajotis Jannakis z Řecka, Číňanka Čeng Chaj-sia a in memoriam Oscar Moglia z Uruguaye a Penka Stojanovová z Bulharska.

V kategorii trenérů vstoupí do Síně slávy FIBA Australan Tom Maher, Ital Ettore Messina a posmrtně Chuck Daly, kouč amerického Dream Teamu z olympijských her 1992 v Barceloně.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Sportcz (@sport.cz_ig)

Reklama

Sdílejte článek