České šampionky dosáhly na euroligovou medaili

Basketbalistky USK Praha získaly po pěti letech medaili z euroligového Final Four. V zápase o konečné třetí místo porazily domácí Mersin 95:67. K drtivému vítězství českých šampionek, které měly navrch na doskoku a mohly se opřít i o výtečnou trojkovou střelbu, nejvýrazněji přispěly Ayayiová 21 body a Cazorlaová devatenácti.

Basketbalistky USK Praha na archivním snímku

Pražanky porazily Mersin i potřetí v sezoně, předtím turecký celek dvakrát zdolaly v základní skupině. Při sedmé účasti ve Final Four získal USK historicky třetí medaili. Vedle bronzu ze sezony 2018/19 dokázal před devíti lety dokonce soutěž vyhrát. „Těší mě, že jsme to konečně zlomily a nejedeme domů s prázdnou. Už to bylo otravné. Stejně tak mi udělalo radost, jak tým během sezony herně vyrostl,“ řekla pro Radiožurnál trenérka Natália Hejková.

Na českých šampionkách bylo od začátku patrné, jak chtějí na Final Four zastavit sérii šesti porážek. Byly plné energie, nechyběla jim rychlost ani schopnost přesně zakončovat. Naopak hráčky Mersinu, které prohrály turecké derby s obhájcem titulu Fenerbahce Istanbul, působily unaveným dojmem nejen fyzicky, ale také mentálně.

Vysoké procento úspěšnosti střelby včetně jedenácti proměněných trojek a také daleko kvalitnější obrana, to vše pomáhalo USK budovat náskok. „Ve srovnání s pátečním zápasem proti Villeneuve byl náš basketbalový projev úplně jiný. Sebevědomý a agresivní, přesně jak musíme hrát. Především s našimi trojkami si Mersin nevěděl rady,“ líčila Hejková.

Už na začátku druhé čtvrtiny mělo vedení Pražanek dvoucifernou podobu, přičemž jejich útočnou aktivitu táhla obzvláště francouzská reprezentantka Ayayiová, která už v poločase měla 15 bodů na svém kontě. „Opětovně mě přesvědčila, že v důležitých zápasech spolehlivě zabere, přitom ještě před týdnem ji trápil natažený vaz v koleni,“ uvedla sedmdesátiletá Hejková a potvrdila, že bude v trenérské práci v pražském klubu pokračovat i v další sezoně.

Skvělé utkání odehrála i australská pivotka Magbegorová, která zaznamenala double za 13 bodů a 10 doskoků. Během třetí čtvrtiny si začal Mersin počínat agresivněji v obraně a devět minut před koncem snížil na rozdíl šesti bodů (60:66). Odpovědí USK ale byla jedenáctibodová šňůra, což definitivně domácí hráčky zlomilo a koncovku mohl pražský celek v pohodě odehrát s basketbalistkami z lavičky.

Final Four Euroligy basketbalistek v Mersinu (Turecko):
Finále:
Fenerbahce Istanbul - Villeneuve d'Ascq 106:73 (28:27, 58:45, 77:61)
Nejvíce bodů: Collierová 33, Meessemanová 22, McBrideová 17 - Burkeová a Zellousová po 17, Salaunová a Smallsová po 12.
O 3. místo:
ZVVZ USK Praha - Mersin 95:67 (27:18, 52:36, 66:56)
Nejvíce bodů: Ayayiová 21, Cazorlaová 19, Magbegorová a Vyoralová po 13 - Kissová 19, Copperová 18, Epoupaová 14. Fauly: 22:19. Trestné hody: 22/20 - 21/15. Trojky: 11:8. Doskoky: 47:35.