Izrael - Finsko 89:87 PPIzraelští basketbalisté na úvod ME přetlačili v prodloužení Finy, uspěli i Srbové

Boje v pražské skupině D na basketbalovém mistrovství Evropy začaly vítězstvím Izraele nad Finskem 89:87 po prodloužení. Seveřanům, kteří jako zatím jediný evropský tým mají už jistou účast na mistrovství světa v příštím roce, nepomohl k úspěchu ani skvělý výkon hvězdného Lauriho Markkanena; pivot Clevelandu nastřílel 33 bodů včetně tří trojek a doskočil 12 míčů. Sobotní soupeři českého týmu Srbové ve večerním utkání potvrdili roli favorita proti Nizozemsku a zvítězili 100:76.

Izraelský basketbalita Gal Mekel oslavuje výhru nad Finskem.

Izraelský tým dovedl k výhře další hráč NBA Deni Avdija, autor 23 bodů a 15 doskoků. Byl to právě křídelní hráč Washingtonu, který svou třetí trojkou v utkání vyrovnal v poslední minutě normální hrací doby na 79:79. Izraelci tříbodovým košem otevřeli i dodatečnou pětiminutovku a už před sebe soupeře nepustili. Markkanen sice pěti body za sebou dokázal ještě vyrovnat na 84:84, jenže odpověď měl opět Avdija.

Srbští spolufavorité turnaje s Nizozemci ani jednou neprohrávali, měli pět hráčů s dvojciferným bodovým příspěvkem a hvězdný Nikola Jokič jako nejlepší střelec týmu zaznamenal 19 bodů. Vedle dvojnásobného držitele ocenění MVP pro nejlepšího hráče NBA a hvězdy Denveru patřil k lídrům i rozehrávač euroligového šampiona Anadolu Efes Vasilije Micič s 15 body a 12 asistencemi. Nizozemce táhl špílmachr Worthy de Jong, který trefil šest trojek a nastřílel 28 bodů.

Srb Dušan Ristič (vpravo) v souboji s Olafem Schaftenaarem z Nizozemska.

Ve skupině C v Miláně Řekové pod vedením superstar Janise Adetokunba porazili Chorvatsko 89:85. Nejužitečnější hráč NBA z let 2019 a 2020 a hvězdný hráč Milwaukee nastřílel 27 bodů, doskočil 11 míčů a přidal šest asistencí, bodově se mu ze spoluhráčů vyrovnal i americký rodák a autor pěti trojek Tyler Dorsey, rozehrávač Dallasu. Jejich tým vedl ve druhé čtvrtině až o 19 bodů, ale Chorvaté se ještě dokázali přiblížit až na dva, jenže to bylo ze strany týmu kolem rozehrávače Utahu Bojana Bogdanoviče maximum. Střeleckým lídrem Chorvatů byl s 23 body a pěti tříbodovými koši naturalizovaný Američan Jaleen Smith, Bogdanovič přidal 19.

Ukrajina vstoupila do turnaje drtivým vítězstvím 91:60 nad Brity. Nejlepším střelcem zápasu byl se 17 body hráč Toronta v NBA Svjatoslav Michajljuk, autor pěti trojek.