Hlavní obsah

Finsko - Česko 98:88Markkanen a patnáct finských trojek poslali basketbalisty do kolen. Šance na postup ale ještě žije

6. 9. 2022 10:12Aktualizováno 6. 9. 2022 23:26

Elitní pivot soupeře Lauri Markkanen s bilancí 34 bodů a celkem patnáct finských trojek. To byly faktory, které v úterý zničily snahu českých basketbalistů o druhé vítězství na mistrovství Evropy. Navzdory porážce 88:98 ale ještě žije postupová naděje domácích na úkor Izraelců, kteří prohráli ve večerním duelu s dosud neporaženým Srbskem.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Vít Krejčí se snaží dostat míč do koše Finů.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek
Fotogalerie

Karty byly rozdané jasně. Čeští basketbalisté věděli, že vítězství nad Finy jim zajišťuje účast mezi čtyřmi postupujícími ze skupiny D, i případná bodová shoda v konečné tabulce by domácí tým řadila výš díky lepšímu vzájemnému zápasu a Nizozemsko by tým kouče Ginzburga už dostihnout nemohlo.

Při mimořádné důležitosti zápasu šel po čtyřech dnech šetření kotníku znovu do boje i rozehrávač Satoranský, bylo na něm ale patrné, že není úplně ve své kůži. Ze sedmi jeho střel proletěla obroučkou jediná, za šestadvacet minut na palubovce ale rozdal devět asistencí.

Foto: www.sofascore.com

Statistika utkání Finsko - Česko.Foto: www.sofascore.com

Naopak Finy od začátku táhla jejich hvězda z NBA. Markkanen se mohl pochlubit dosavadním průměrem 22,7 bodu na zápas a v úterý večer v O2 areně jej o dost vylepšil. Čeští pivoti na něm při bránění sbírali fauly a 25letý hráč Utahu kraloval pod oběma koši nejen střelecky, ale i sbíráním míčů. Hlavně kvůli němu reprezentanti už po třech minutách prohrávali 5:14.

Až time out a prostřídání české sestavy trochu soupeře přibrzdilo, jenže Salinovy trojky pomohly Finům se zase rychle nadechnout a česká obrana nestíhala pod košem, ani z perimetru. Soupeř prakticky nechyboval, takže národní tým nemohl uplatnit ani rychlý protiútok a drtivě ztrácel na doskoku.

Finsko, které je už jistým účastníkem MS v příštím roce, vedlo po čtvrthodině 43:28 a Markkanen měl v té chvíli už na kontě čtrnáct bodů a sedm doskoků. Reprezentanti prostě nevěděli, jak ho zastavit, a nemohli se opřít ani o svou střelbu, jejíž úspěšnost byla na čtyřiceti procentech.

Přes deset tisíc diváků v hledišti, kde ale seděly odhadem tak tři tisícovky hodně hlasitých Finů, přece jen vyburcovalo české hráče v závěru druhé čtvrtiny ke dvanáctibodové šňůře a snížení na rozdíl šesti bodů.

Do role skórujícího lídra se při tom obsadil Veselý, jenže v tom zůstal osamocen. Peterkovi úplně odešla muška, kterou o den dřív drtil Nizozemce, a Finové ve třetí čtvrtině rychle získali zpátky dvouciferný náskok.

Dvanáct minut před koncem Češi prohrávali 52:70 a jejich situace už byla kritická. Jiskřičku naděje se snažil rozfoukat střídající Auda, jenž svým příkladem velel k agresivnější hře. Navíc Veselý dokázal nenápadnou tvrdostí v obraně alespoň na chvíli vykolejit suveréna Markkanena, jenž měl při celkem čtrnácti trestných hodech úspěšnost 93 procent.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Největší hvězda finského týmu Lauri Markkanen si dělá prostor mezi Janem Veselým (vlevo) a Vojtěchem Hrubanem.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Finové v poslední čtvrtině čelili českému presinku po celém hřišti, reprezentanti dřeli do úmoru. Zbývalo pět minut do konce, když Bohačík trojkou snížil na 73:80, ale blíž ve skóre se už Češi nedostali. O jejich porážce vlastně rozhodli dva excelentní Finové. Pod košem neuhlídatelný Markkanen, jenž si připsal double double za 34 bodů a deset doskoků, a autor pěti trojek Salin.

ME basketbalistů - skupina D (Praha)
Česko - Finsko 88:98 (18:29, 45:51, 59:72)
Sestava a body ČR: Hruban 22, Veselý 15, Kyzlink 8, Satoranský 2, Kříž - Auda 13, J. Bohačík 13, Balvín 7, Jelínek 3, Peterka 3, Krejčí 2, Sehnal.
Nejvíce bodů Finska: Markkanen 34, Salin 23, Koponen 14.
Fauly: 27:29. Trestné hody: 24/20 - 32/15. Trojky: 8:15. Doskoky: 34:33. Diváci: 10.381.
Výsledky ostatních zápasů ME najdete zde >>>

Reklama