Indiana - Dallas 104:127NBA zrušila Dončičovi trest a lídr Dallasu pomohl ukončit sérii porážek

Basketbalisté Dallasu zvítězili v NBA na palubovce Indiany 127:104 a výrazně jim k tomu pomohl hvězdný Luka Dončič, který původně neměl vůbec nastoupit. Slovinskému rozehrávači ale vedení soutěže jen pár hodin před úvodním rozskokem anulovalo technickou chybu z předchozího zápasu, po které měl být automaticky suspendován na jedno utkání. Lídr Mavericks dal 25 bodů a Dallas ukončil sérii čtyř porážek, nadále ale zůstává jedenáctý v Západní konferenci těsně za příčkami pro postup do předkola play off.

Luka Dončič (vpravo) z Dallasu v souboji s Jordanem Nworou z Indiany.

Dončič v minulém zápase dostal 16. technickou chybu v sezoně, což znamená automaticky trest. Obdržel ji za protesty proti tomu, že na něj rozhodčí neodpískali faul. Vedení NBA ale nakonec rozhodlo verdikt anulovat a trest bude následovat až po příští technické chybě.

Dončič tak mohl v Indianapolis nastoupit, po pomalejším začátku dal v závěru poločasu deset bodů v řadě a získal pro hosty sedmnáctibodové vedení. Ve třetí čtvrtině přidal dalších 11 bodů a za jasného stavu si mohl dovolit v poslední části už odpočívat. Bodový příspěvek doplnil za 28 minut hry o sedm doskoků a šest asistencí.

"Bylo to pro nás těžké. Luka klasicky kromě bodů předvedl několik neuvěřitelných přihrávek, které umí jen on," řekl trenér Indiany Rick Carlisle. "Nepřekvapilo mě, že ho liga nechala hrát. Hlavně by měli omezit technické chyby, dávají jich zbytečně moc," dodal.

Lídr soutěže Milwaukee zvítězil 126:117 nad Detroitem i bez dvou hlavních opor Janise Adetokunba a Jrue Holidaye. Zastoupil je Khris Middleton s 34 body. "Jelikož jsme byli bez Janise, bylo na mně, abych byl agresivní směrem na koš," řekl.

Také Philadelphia se musela obejít bez klíčových hráčů Jamese Hardena a Joela Embiida, přesto trápila lídra Západní konference Denver. Nuggets nakonec ve své hale vyhráli 116:111 i díky triple doublu Nikoly Jokiče za 25 bodů, 17 doskoků a 12 asistencí.

Domácí vedli šest a půl minuty před koncem o 17 bodů, ale dovolili Sixers snížit na pouhé tři body, než výhru pojistil Jeff Green. Philadelphii táhl s 29 body Tyrese Maxey a dobrý výkon lavičky. Nejlepším střelcem večera byl se 40 body Immanuel Quickley z New York Knicks, který přispěl k domácí výhře 137:115 nad Houstonem.

Vedle Dallasu uspěly i další dva týmy bojující v Západní konferenci o předkolo play off. New Orleans Pelicans vyhráli 124:90 nad Portlandem a Minnesota získala cennou výhru 119:115 na hřišti třetího Sacramenta. Rudy Gobert k tomu přispěl 16 body a 16 doskoky.

1.y-Denver75512468,0
2.Minnesota76393751,3