Hlavní obsah

Novou trenérkou basketbalistek je Ptáčková, nahradí Svitka

17. 5. 2022 16:50

Novou trenérkou národního týmu basketbalistek se stala Romana Ptáčková. Pětapadesátiletá trenérka ligového Hradce Králové nahradila ve funkci dosavadního kouče Štefana Svitka. Tým převezme už pro jarní část přípravy. Česká basketbalová federace o tom informovala v tiskové zprávě.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Trenér Štefan Svitek na lavičce českých basketbalistek skončil.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

"Celou situaci v národním týmu žen jsme několikrát probírali. Nyní se vytváří základ úspěchu v budoucích letech. Hledali jsme někoho, kdo má velké zkušenosti s prací s mladými hráčkami. Myslím, že výsledky paní trenérky Ptáčkové hovoří jasně a nikoho lepšího jsme nyní k národnímu týmu přivést nemohli," řekl předseda ČBF Miroslav Jansta.

Rodačka z Bruntálu a bývalá rozehrávačka Ptáčková vedla dlouhodobě mládežnické reprezentace. S týmem do 19 let získala vloni šesté místo na mistrovství světa. V A-týmu by nyní měla pokračovat v přestavbě po odchodu opor Kateřiny Elhotové, Romany Hejdové či Lenky Bartákové. Změna je podle svazu součástí koncepce směřující k účasti ženských kolektivních týmů na olympijských hrách v Los Angeles 2028, která je projektem Národní sportovní agentury.

České basketbalistky mají v této chvíli za sebou první třetinu kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2023. Z dosavadních dvou zápasů mají zatím bilanci jedné výhry a jedné porážky. Vedle odvet s Běloruskem a Irskem je čekají v dalších oknech také souboje s Nizozemskem. Příští kvalifikační duely jsou na programu v listopadu.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Trenér Štefan Svitek během utkání v basketbalu žen v rámci kvalifikace ME 2021 s Rumunskem.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

"Dostala jsem nabídku, kterou jsem chvíli zvažovala, ale taková pozice se těžko odmítá. Není jednoduché převzít tým uprostřed rozběhnuté kvalifikace, kdy pak v průběhu těch oken není moc času na přípravu. Je určitě potřeba tým nějakým způsobem omladit. Neříkám, že vyměníme všechny hráčky, protože je třeba mít i střední generaci, ale několik hráček se na MS do 19 let ukázalo ve výborném světle a dokázaly být konkurenceschopné. Je to příslib do budoucna a v následujícím roce určitě budu chtít zkoušet víc mladých hráček," řekla Ptáčková, která by vedle Holešovského chtěla tým posílit o další členy včetně videokouče.

V příští sezoně zůstane zároveň trenérkou Hradce Králové, s nímž získala naposledy třetí místo v lize. Východočeskému klubu pomohla k osmi medailím a vítězství v poháru.

"Ohledně reprezentace do 20 let je to tak, že chci dojet evropský šampionát, protože je to ten úspěšný ročník z loňského světového šampionátu devatenáctek, a potom bych se vrhla na ženy. U seniorského týmu je ale potřeba také začít hned, takže některá soustředění se budou lehce krýt," doplnila Ptáčková, která plánuje uspořádat mezi reprezentacemi i vzájemný zápas.

Bývalý trenér maďarských basketbalistek Svitek převzal český národní tým v červenci 2017 a kvalifikoval se s ním na mistrovství Evropy 2019 a 2021. Ani jednou se mu nepodařilo postoupit ze základní skupiny.

"Trenéru Svitkovi děkujeme za vše, co pro národní tým udělal. Neměl to vůbec jednoduché. Byl prvním, kdo musel procházet kvalifikačními okny a v minulých dvou letech mu práci výrazně komplikovala situace kolem covidu. I tak dokázal dvakrát postoupit na ME a udržet český ženský basketbal mezi širší evropskou špičkou," dodal Jansta.

Jarní příprava národního týmu začne v květnu v Praze.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •