Žabiny Brno - Keltern 90:60Žabiny porazily v Eurocupu jasně basketbalistky Kelternu a vedou skupinu, Opava znovu prohrála

Brno

Basketbalistky Žabin zvítězily ve třetím kole Eurocupu nad německým týmem Rutronik Keltern přesvědčivě 90:60 a připsaly si druhou výhru ve skupině K, která je vynesla po polovině základní části na první místo tabulky zásluhou lepšího skóre. Nejlepší střelkyní zápasu byla Petra Záplatová s 19 body, k nimž přidala pět asistencí. Opavští basketbalisté podlehli ve 3. kole Evropského poháru doma Benfice Lisabon 89:99 po prodloužení a prohráli i třetí zápas ve skupině C.

Brněnská basketbalistka Petra Záplatová v reprezentačním dresu.

V druhém utkání skupiny zdolaly londýnské Lvice v domácím prostředí dosud neporažený Castors Braine z Belgie 69:63. Brňanky mají s těmito týmy shodnou bilanci dvou výher a jedné porážky a drží po polovině základní části naději na postup. Němky jsou bez výhry poslední. Odvetnou část zahájí Žabiny 3. listopadu na hřišti Castors Braine, s nímž doma prohrály 58:75.

Německý mistr přijel do Brna po sérii pěti porážek, kterou nepřerušil ani v hale Rosnička. Brňanky předvedly nejlepší výkon v soutěži, výborně bránily a dařila se jim i střelba. Už na konci prvního poločasu vedly rozdílem 30 bodů.

Po přestávce Němky zlepšily střelbu zásluhou zkušené polské basketbalistky Skobelové, ale na Žabiny to bylo málo. Brňanky dotáhly zápas jasně do vítězného konce.

Opava sčítá pouze porážky

Opavští basketbalisté prohráli i třetí zápas ve skupině C. V prvním domácím duelu se po prohrách v Permu (84:106) a na hřišti nizozemského Den Bosche (82:87) nedočkali úspěchu přesto, že v utkání vedli až o 13 bodů. Další utkání čeká svěřence trenéra Petra Czudka ve čtvrtek 4. listopadu od 18:00 opět doma proti Permu.

Opavě nepomohlo k prvnímu vítězství ani 23 bodů reprezentačního rozehrávače Jakuba Šiřiny. Za vítěze zaznamenal double double díky 10 bodům a 15 doskokům Makram Ben Romdhane, nejlepším střelcem byl s 22 body Travis Munnings.

Domácí nezačali dobře, prohrávali 0:5 a 4:11. Poprvé se dostali do vedení až v 7. minutě, kdy otočil Luděk Jurečka trojkou stav na 18:17. Benfica sice šla ještě jednou do vedení, ale od konce první čtvrtiny dlouho jen prohrávala. V 15. minutě zařídil Jan Švandrlík trojkou Opavě už dvanáctibodový náskok a ve třetí čtvrtině se díky šňůře 6:0 dostala na nejvyšší rozdíl v utkání - 13 bodů.

Čtyři a půl minuty před koncem čtvrté čtvrtiny vedla Opava po Šiřinově koši 77:66 a tři minuty a deset sekund před koncem měla ještě sedmibodový náskok. Benfica ale stav otočila a Filip Zbránek jedním proměněným trestným hodem ze dvou vynutil alespoň prodloužení, které však jednoznačně ovládli hosté.