Hlavní obsah

Box by měl na olympijských hrách zůstat, MOV však už nechce IBA

7. 6. 2023 18:02Aktualizováno 7. 6. 2023 18:43

Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru (MOV) po svém dnešním zasedání doporučil, aby organizace přestala uznávat IBA jako zástupce amatérského boxu. Důvodem jsou nedotažené reformy. Podle informací agentury Reuters by ale box měl v programu olympijských her zůstat i pro rok 2028.

Foto: Sport.cz

Ilustrační foto

Článek

MOV suspendoval IBA už v roce 2019. Kvůli problémům v oblasti řízení, financí, rozhodování a etiky odebral asociaci pořádání olympijského turnaje v Tokiu. Loni v červnu oznámil, že asociace nebude mít na starosti ani kvalifikační turnaje pro OH v Paříži 2024 a samotné souboje pod pěti kruhy. Sport předběžně vyřadil z programu her 2028 v Los Angeles.

Výkonný výbor ve svém prohlášení konstatoval, že IBA nesplnila podmínky, které pro zrušení suspendace MOV stanovil. IBA naopak trvá na tom, že požadované reformy provedla včetně ukončení financování ruskou společností Gazprom.

IBA označila rozhodnutí výkonného výboru za "vskutku odporný a čistě politický krok" a vyhradila si právo "přijmout odvetná opatření". "Přijali jsme proces i pravidla, ale nakonec se nám nedostalo spravedlnosti. Nyní nám nezbývá než požadovat spravedlivé posouzení u kompetentního soudu," uvedl předseda IBA Umar Kremljov v prohlášení.

O návrhu výkonného výboru se bude dál jednat. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout na mimořádném zasedání MOV 22. června.

Šéfem IBA je od konce roku 2020 Rus Umar Kremljov, jenž byl loni v září na mimořádném kongresu v Jerevanu za chaotických okolností potvrzen ve funkci na další čtyři roky, což MOV označil za "znepokojivé". IBA navíc krátce před zahájením kongresu suspendovala kvůli údajnému zasahování státu do chodu organizace ukrajinskou federaci.

Skupina národních boxerských federací v čele s USA a Velkou Británií letos v dubnu založila novou světovou organizaci World Boxing, která by chtěla spolupracovat s Mezinárodním olympijským výborem a převzít řízení sportu místo IBA.

Vedení WB stanovisko výkonného výboru MOV přivítalo, je to podle něj pro box příležitost, jak se pohnout dál. "Box stojí na křižovatce a my vyzýváme každou národní federaci, která se o boxery a box opravdu zajímá, aby přemýšlela o tom, jak jim nabídnout lepší budoucnost, a podpořila World Boxing v jeho úsilí udržet box v srdci olympijského hnutí," uvedla organizace v prohlášení.

Reklama

Související témata: