Hlavní obsah

Judista Krpálek další medaili na ME nezíská, prohrál hned svůj úvodní zápas

5. 11. 2023 13:14Aktualizováno 5. 11. 2023 17:54

Rozhodnutí odcestovat na poslední chvíli na mistrovství Evropy dvojnásobnému olympijskému šampionovi Lukáši Krpálkovi úspěch nepřineslo. Nejlepší český judista prohrál v Montpellier hned první zápas v kategorii nad 100 kilogramů a skončil před branami čtvrtfinále. V duelu s Turkem Munirem Ertugem doplatil na technickou chybu, při pokusu o útok měl příliš brzy hlavu na tatami.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Judista Lukáš Krpálek.

Článek

Dvacetiletý Ertug loni získal stříbro na juniorském ME v Praze, ale proti Krpálkovi byl outsiderem. Jejich duel druhého kola dlouho žádnou bodovanou techniku nepřinesl, naopak po 68 sekundách měli oba po dvou trestech. Na začátku třetí minuty se Krpálek pokusil zaútočit, ale videozáznam ho usvědčil z porušení pravidel, za které následuje diskvalifikace.

Český favorit pak neskrýval naštvanost. „Cítil jsem se opravdu skvěle, připravený jsem byl výborně. To byl i důvod, proč jsem řekl, že na tomhle mistrovství Evropy budu startovat. Určitě to byl soupeř, kterého jsem měl porazit. Vím, že jsem v tomhle zápase měl vyhrát, bohužel jsem udělal chybu, za kterou jsem byl potrestán,“ uvedl v nahrávce pro média.

Pravidlo zakazující kontakt hlavy s tatami, které má chránit zdraví judistů, je jen pár let staré. Krpálkovi pomohlo na jaře k postupu do semifinále MS, přesto s ním český obr dlouhodobě nesouhlasí. „Já bych nejradši tohle pravidlo zrušil, protože to ovlivňuje spoustu zápasů,“ řekl Krpálek. Na ME na stejný prohřešek doplatila další naděje českého týmu Renata Zachová.

Krpálek brzkého vyřazení litoval i proto, že se nedostal k atraktivnímu soupeři. „Hodně jsem se chystal na další zápas s Gruzíncem (Guramem) Tušišvilim, že si zopakujeme finálový zápas z olympiády. Hrozně mě to mrzí. Vím, že dneska to na medaili mohlo být. Ty zápasy, které tam mohly přijít potom, byly hratelné,“ řekl dvaatřicetiletý český reprezentant.

Po týden starém neúspěchu na Grand Slamu v Abú Zabí, kde vyřadil jen jednoho soupeře a nepostoupil do čtvrtfinále, se mu nevydařila ani třináctá účast na evropském šampionátu. Nenavázal na tři tituly ani na bronz, který získal při posledním startu v roce 2021. Naopak teprve potřetí nepostoupil do čtvrtfinále. Naposledy vypadl v osmifinále v roce 2016 v Kazani, kdy čtvrt roku před ziskem olympijského zlata v Riu bojoval i se zraněním ramena. Krpálkovým největším úspěchem v této sezoně zůstává světové stříbro, které vybojoval v květnu v kategorii do 100 kilogramů.

Ve Francii zůstane tři dny rybařit. Pak bude s trenérem Petrem Lacinou probírat další program. „Rozhodně budu odlétat do Japonska na přípravný kemp. Jestli tam budu startovat na Grand Slamu, to se rozhodne v průběhu následujících dnů, možná týdnů,“ přiblížil Krpálek. Zvažuje, jak naloží s prosincovým turnajem v Tokiu.

Česká výprava z ME odjede bez jediné výhry. Ještě před Krpálkem dnes vypadl v 1. kole kategorie do 90 kilogramů olympionik David Klammert. Účastník olympijských her v Tokiu nestačil na domácího favorita Axela Clergeta, dvojnásobného bronzového medailistu z MS. Francouze nezastavilo ani ošetřování krvavého zranění, které musel absolvovat už po 46 sekundách boje. Po poměrně dlouhé pauze se na tatami vrátil s ovázanou hlavou a ve třetí minutě v boji na zemi zápas ukončil na ipon poté, co Klammert v beznadějné pozici vzdal.

Mistrovství Evropy v judu v Montpellier (Francie):
Muži:
Do 90 kg:
1. Majdov (Srb.)
2. Bekauri (Gruz.)
3. Tóth (Maď.) a Zgank (Tur.)
KLAMMERT (ČR) vypadl v 1. kole
Do 100 kg:
1. Kocojev (Ázerb.)
2. Sulamenidze (Gruz.)
3. Kanikovskij (Rus.) a Sherazadishvili (Šp.)
Nad 100 kg:
1. Puumalainen (Fin.)
2. Tušišvili (Gruz.)
3. Jendovickij (Rus.) a Snippe (Niz.)
KRPÁLEK(ČR) vypadl v 2. kole
Ženy:
Do 78 kg:
1. Böhmová (Něm.)
2. Bellandiová (It.)
3. Sampaiová (Portug.) a Lanirová (Izr.)
Nad 78 kg:
1. Dicková (Fr.)
2. Heršková (Izr.)
3. Kampsová (Niz.) a Tavanová (It.)

Reklama

Související témata: