Hlavní obsah

Procházka zažil velkou slávu. Před rozbouřeným davem zastínil i Pereiru

Sedm polonahých statečných bojovníků v oděvu zvaném mawashi zažilo během velkolepé víkendové akce bojové organizace Rizin nemalou slávu. Ve speciálním „oblečení“ pro zápasníky sumó s obrovským bubnem před sebou vystoupil také Jiří Procházka, na jehož úspěchy se v Japonsku nezapomnělo. Před zhruba 50tisícovým davem zcela zastínil například i brazilskou MMA hvězdu Alexe Pereiru.

Foto: se souhlasem Jiřího Procházky

Český bijec Jiří Procházka po vítězném boji. Ilustrační foto.

Článek

Procházka v zastoupení dalších šesti legend, jež v Asii zanechaly značnou stopu, pochopitelně nezůstal bez povšimnutí. Po vyvolání jeho jména s paličkami v rukou a mawashi uvázaným kolem pasu nakráčel k velkému japonskému bubnu. Součástí velkolepé ceremoniální show k desetiletému výročí založení populární organizace Rizin byl i proto, že si zkrátka na tamní scéně vydobyl velké jméno, respekt, ale i úspěchy.

„Na večeři s ředitelem Mr. Sakakibarou bylo vidět, že tomu přikládají velkou váhu, a i pro nás netradiční obleček je pro ně něco, co má v jejich kultuře hloubku. Otevírací ceremoniál byl opět neskutečný, umocněný velikostí Tokyo Domu,“ píše na sociálních sítích Martin Karaivanov, Procházkův trenér, jemuž zážitky a zkušenosti získané z Asie pochopitelně nadále leží v srdci.

I ze záběrů poletujících po různých platformách bylo patrné, že na Procházku v Japonsku stále nezapomněli. Bojoval zde v letech 2015-2019 s tím, že v Rizinu získal šampionské žezlo a během této pouti prohrál pouze jedinkrát. Dnes již 44letému americkému veteránovi Muhammedu Lawalovi však porážku o čtyři roky později oplatil a ještě v témže roce se vydal do prestižní UFC.

„Jiří při vyhlášení sklidil v hale jednoznačně největší ohlas. A v tomhle jsou japonští fanoušci neskuteční. Fandí a přejí úspěch, i když už nejsme součástí Rizinu. Celkově to byl zážitek umocněný nostalgií a vzpomínkami na tuhle úžasnou jízdu,“ žasne Karaivanov a uvádí i účast Procházkova dvojnásobného přemožitele Alexe Pereiry, který měl proslov ke zhruba 50 tisícům fanouškům přímo z bojiště.

S žádnou extrémní odezvou se ale Brazilcova promluva nesetkala. Spíše naopak. „Ohlas na Alexe byl nulový. Na poturnajovém pivku jsem se dozvěděl, že japonští fanoušci jsou fanoušci Rizinu a jejich hvězd, ne globálních hvězd, jako je třeba Alex,“ uvádí příčinu brněnský trenér.

„Aby jedna věc nevyzněla špatně – Alexe Pereiru velmi respektuji, stejně tak jeho kouče Plinia a celý jeho tým. Jeho ohlas na Rizinu nemá vyznít jako výsměch nebo pohrdání. Jen a pouze konstatování faktu a přiblížení mentality japonských fanoušků,“ doplňuje Karaivanov.

Alespoň na dálku sledoval výjimečné vystoupení i Jan Soukup, jeden z nejlepších domácích karatistů a muž, jenž Procházkovi loni v prosinci dělal v Japonsku průvodce a ukázal mu i tamní památná místa. On sám v Asii několik let žil a získal zde i řadu úspěchů.

„Jiří tam má velké uznání. Stavili jsme se spolu za prezidentem Rizinu, který ho chválil. Má vždy otevřené dveře. Tohle byl výjimečný turnaj, který se konal v Tokyo Domu a pro všechny to musel být velký zážitek. A ta show s bubnem musela být i pro Jiřího pocta a super zkušenost. Japonci ho mají rádi. Strašně mu to přeju,“ povídá pro Sport.cz.

Foto: se svolením Jana Soukupa

Jan Soukup (vpravo) a Jiří Procházka během loňského dobrodružství v Japonsku.

Jedním z dalších členů ceremoniální show byl i Mark Coleman, legenda UFC a šampion již zaniklé organizace Pride. Dnes již šedesátiletý Američan si s Procházkou dokonce vyzkoušel trénink, lapování legendárního bijce si pro změnu nenechal ujít kouč českého ranaře. „Podařilo se nám s ním strávit podstatnou část pobytu a na lapách má stále bomby,“ usmívá se Karaivanov.

Pro dvaatřicetiletého Procházku, jemuž Japonsko ohromně přirostlo k srdci, se tak jednalo o zpestření období „klidu“. Za několik týdnů totiž bude usilovat o dokončení magisterského studia na fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. A pak? Domlouvání konkrétního soupeře na konkrétní akci.