Hlavní obsah

UFC je jen pro ty nejlepší. Chuť slavné organizace okusilo již šest Čechů

30. 11. 2020 7:52

V posledních letech se dostává MMA stále větší pozornost a využívají toho také čeští zápasníci. Ti se i díky popularizaci mají větší šanci dostat se do UFC - nejznámější světové organizce. Zatím se to podařilo pouze hrstce českých zápasníků.

Foto: archiv: Jiří Procházka

Jiří Procházka, zápasník MMAFoto: archiv: Jiří Procházka

Článek

Americká společnost Ultimate Fighting Championships vznikla v roce 1993 a ve světě MMA je považována za nejprestižnější organizaci, pod jejíž hlavičkou bojují opravdu jen ti nejlepší. Má 12 váhových divizí a jejím prezidentem je Dana White.

Karlos Vémola

Olomoucký rodák je rozhodně nejznámějším zápasníkem MMA v Česku, a to i u lidí, kteří bojové sporty zpravidla nesledují. Vémola měl první profesionální zápas v roce 2008, poté získal řadu titulů v českých i zahraničních organizacích.

Do UFC se "Terminátor" dostal v červenci 2010, v prvním zápase však prohrál na body s Američanem Madsenem. O tři měsíce později na UFC 122 porazil Setha Petruzelliho, a stal se tak prvním Čechem, který v UFC zvítězil. V nejslavnější MMA organizaci podstoupil celkem šest zápasů, vyhrál dvakrát. UFC opustil po dvou porážkách v řadě.

Viktor Pešta

Viktor Pešta začal v 16 letech s tradičním musadem a o čtyři roky později měl již premiéru v MMA. V roce 2013 se stal šampionem organizace GCF v těžké váze, poté podepsal smlouvu s UFC na šest zápasů.

Stejně jako Vémola, tak i Pešta svůj první zápas v UFC prohrál. První vítězství ve slavné organizaci přišlo v jeho druhém zápase, a to proti Rusovi Konstantinu Jerochinovi v lednu 2015. Následovaly tři po sobě jdoucí prohry a Pešta byl z UFC propuštěn.

Lucie Pudilová

Šampionka organizace GCF ve váze do 61,2 kilogramu se jako první Češka v UFC poprvé představila jako náhradnice v březnu 2017, kdy zápas proti Švédce Länsbergové prohrála. Následující dva zápasy vyhrála a v UFC vydržela rodačka z Příbrami tři roky. Představila se také na první UFC noci v Praze v únoru 2019. Své působení ve slavné organizaci zakončila čtyřmi prohrami.

Momentálně působí v Oktagon MMA, kde patří ke špičce bantamové váhy a mezi hvězdy organiazce.

David Dvořák

David Dvořák svůj první zápas v MMA podstoupil v roce 2009, předtím se věnoval šachu. O deset let později dostal nabídku z UFC, kterou však odmítl, byla totiž na zápas ve vyšší váhové kategorii. Svůj debut v UFC si Dvořák odbyl v roce 2020, kdy v muší váze porazil Brazilce Silvu, a stal se tak prvním Čechem, který dokázal svůj první zápas v Ultimate Fighting Championships vyhrát.

Druhý zápas se odehrál v září 2020, kde Dvořák dokázal na body porazit Američana Espinosu, následně rodák z Hořic porazil v květnu 2021 Kolumbijce Ronderose, který kvůli nenavážení nahradil Rauliana Paivu.

Machmud Muradov

Uzbek narozený v Tádžikistánu obdržel české občanství v roce 2019, a stal se tak pátým Čechem v UFC. Zápasník, který žije střídavě v Praze, bojuje ve střední váze a svůj debut v MMA si odbyl v Košicích v roce 2012. Do UFC se dostal v roce 2019, kdy absolvoval dva zápasy - oba vyhrál. Další zápas proti Američanovi Hollandovi byl zrušen kvůli koronaviru.

Jiří Procházka

Procházka začínal s thajským boxem, ve kterém dokonce vyhrál mistrovství republiky v roce 2011. O rok později již debutoval v MMA, v roce 2013 získal titul organizace GCF. V roce 2015 se rodák z Hostěradic upsal japonské organizaci Rizin FF, ve které se stal šampionem polotěžké váhy v dubnu 2019. Titul následně obhájil.

Podepsání kontraktu s UFC oznámil Procházka v lednu 2020. Svůj první zápas proti Volkanu Oezdemirovi dokázal oblíbený bojovník vyhrát v druhém kole. V květnu 2021 Procházka absolvoval svůj druhý zápas, kdy v druhém kole "uspal" zkušeného Mexičana Reyese a svým výkonem si řekl o titulový zápas.

Reklama

Sdílejte článek