Hlavní obsah

Velké překvapení. Usyk se vzdal všech titulů

Neporažený šampion Oleksandr Usyk překvapil boxerský svět nečekaným rozhodnutím. Ukrajinský fenomén oznámil, že se vzdává všech svých tří mistrovských titulů v těžké váze, čímž chce otevřít cestu ostatní soupeřům. Zároveň ale uklidnil fanoušky, že jeho hvězdná kariéra ještě nekončí.

Foto: Profimedia.cz

Oleksandr Usyk na archivním snímku.

Článek

„Dnes je pátek, počasí je krásné. Je to ideální den na to oznámit, že se vzdávám všech titulů, které momentálně držím,“ prohlásil devětatřicetiletý Usyk na sociálních sítích. „Chci uvolnit cestu dalším boxerům, aby o ně mohli bojovat,“ dodal.

Usyk se loni v červenci stal historicky prvním boxerem, kterému se dvakrát podařilo sjednotit všechny hlavní tituly v těžké váze. O pár měsíců později se sice vzdal pásu organizace WBO, stále však vlastnil mistrovské pásy federací WBC, WBA a IBF.

„Vzdávám se titulů, ale to neznamená, že opouštím box. Čeká mě ještě poslední tanec. Mám obrovský respekt ke všem organizacím a chci jim poděkovat. Ještě toho přijde víc,“ pokračoval hrdý Ukrajinec.

Jeho rozhodnutí znamená, že neporažený Němec Agit Kabayel, dosavadní prozatímní šampion organizace WBC, by měl být povýšen právě na jeho pozici plnohodnotného šampiona. Usyk se měl přitom do konce června rozhodnout, zda nastoupí k povinné obhajobě právě proti Kabayelovi. Místo toho ale zvolil jinou cestu.

„Je to dobře promyšlené rozhodnutí, o kterém jsem přesvědčený, že mi otevře nové příležitosti. Tohle není konec příběhu. To nejzajímavější teprve přijde,“ ujistil fanoušky.

Usyk, který je považován za jednoho z nejlepších rohovníků historie, se pyšní perfektní bilancí 25 vítězství a žádné porážky. Během éry dvakrát porazil Tysona Furyho či Anthonyho Joshuu a podmanil si těžkou váhu. Zatím není jasné, jaký bude jeho další krok. Ve hře ale mohou být další velké zápasy, které by byly důstojným vyvrcholením mimořádné kariéry.

Související témata: