Cyklokrosařka Zemanová zakončila rok desátým místem v závodě SP v Hulstu

Nejlepší česká cyklokrosařka Kristýna Zemanová zakončila kalendářní rok desátým místem v závodě Světového poháru v nizozemském Hulstu. Mezi muži dojel Michael Boroš na 22. pozici a vyrovnal dosud nejhorší výsledek v sezoně.

Kristýna Zemanová na archivním snímku

Dvacetiletá Zemanová se vrátila do SP po třech závodech, jež vynechala po svém životním čtvrtém místě ve Val di Sole. Popáté z šesti startů se vešla do elitní desítky a potvrdila svou pozici mezi nejlepšími ve své hlavní kategorii do 23 let, v níž dnes byla hodnocena jako třetí.

První čtyři místa obsadily v rozmezí 16 sekund favorizované nizozemské cyklokrosařky. Druhý závod SP za sebou vyhrála Puck Pietersová, jež v závěru odolala dotahující Ceylin Alvaradové, vedoucí ženě seriálu. V souboji o třetí místo porazila bývalá mistryně světa Lucinda Brandová úřadující šampionku Fem van Empelovou.

Zemanová, jež byla v pátek ve slabší konkurenci druhá v Loenhoutu, na vítězku ztratila 2:35 minuty. Druhá nejlepší česká reprezentantka Julia Kopecky obsadila 28. pozici.

Také mužskému závodu dominovali domácí jezdci. V čele se suverénním světovým šampionem Mathieuem van der Poelem, který v triumf proměnil i sedmý cyklokrosový start v sezoně, obsadili rovněž první čtyři místa. Stříbrný Joris Nieuwenhuis se posunul na druhé místo celkové klasifikace za Belgičana Eliho Iserbyta, který závod nedokončil a jeho náskok se tři díly před koncem seriálu ztenčil na 35 bodů.

Pátý skončil po velké stíhací jízdě belgický exmistr světa Wout van Aert, který měl ve druhém kole pád a musel opravovat kolo. Ještě hůře dopadl poslední ze „tří králů“ současného cyklokrosu Tom Pidcock, který se připletl do hromadného pádu v první zatáčce po nájezdu do terénu a s poškozeným kolem na rameni musel běžet několik stovek metrů do depa pro náhradní stroj. Brit přesto mezi stovkou jezdců nakonec dojel 25. a získal bod do pohárového hodnocení.

Boroš přijel do cíle s tříminutovou ztrátou, jeho maximem zůstává jedenácté místo z listopadového závodu v Troyes. Do první třicítky, ale mimo bodované pozice se vešel ještě 29. Matyáš Fiala, plný počet kol absolvovali také 34. Maximilian Kerl a na 43. místě při premiérovém startu v SP v této sezoně Zdeněk Štybar.