Do poslední etapy Tour vyrazí ve žlutém Landis

MONTCEAU-LES-MINES

Americký cyklista Floyd Landis sahá před závěrečnou etapou po vítězství v Tour de France. Jezdec týmu Phonak obsadil v sobotní časovce na 57 kilometrů třetí místo a posunul se do čela průběžného pořadí, které vede s náskokem 59 sekund před dosavadním držitelem žlutého trikotu Oscarem Pereirem ze Španělska.

Časovku vyhrál Ukrajinec Sergej Gončar. Jediný český zástupce v pelotonu 93. ročníku slavného závodu Pavel Padrnos obsadil 27. místo se ztrátou 5:05 minuty na vítěze a celkově mu patří 65. místo.

Nový šampión Tour bude korunován v neděli v Paříži. Poprvé po sedmi letech jím nebude Lance Armstrong, jenž po loňském triumfu ukončil kariéru, ale třicetiletý Landis zřejmě prodlouží americkou nadvládu i v 93. ročníku.

Po kolapsu v 16. etapě se Landis vrátil do boje o titul čtvrtečním heroickým sólem a před časovkou ztrácel na třetím místě na vedoucího Pereira půl minuty. Na trati z Creusot do Montceau-les-Mines Landis od začátku naplňoval prognózy, že se díky časovkářským schopnostem posune do čela, ale Pereiro se nevzdával.

Na mezičase po 16 kilometrech byl Landis nejrychlejší o sekundu před Gončarem, Pereiro figuroval na třetí pozici. V dalším průběhu už ovládl boj s časem šestatřicetiletý ukrajinský specialista, jenž suverénně vyhrál i předchozí časovku v sedmé etapě, v které byl Landis druhý.

Po 34 kilometrech už Gončar vedl o 26 sekund a nakonec jako jediný zvládl projet trať průměrnou rychlostí přes 50 km/h. Druhého Andrease Klödena porazil v cíli o 41 sekund. Německého nástupce Jana Ullricha vynesl dnešní výsledek na celkové třetí místo o půl minuty za Pereira.

Dopingová kontrola negativní

Časovka nepřinesla žádnou změnu v boji o bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let, z nichž byl v cíli nejdříve Ital Damiano Cunego. Bývalý šampion si tak pojistil vedení na 36 sekund před Němcem Marcusem Fothenem.

Do Paříže se v neděli vydá už jen 140 jezdců. Peloton dnes nedobrovolně opustil Jihoafričan Robert Hunter, který byl diskvalifikován za překročení časového limitu. Za Gončarem zaostal o 18:09 minuty, čímž nesplnil podmínku, že bude pomalejší maximálně o čtvrtinu než vítěz.

Stejně jako předchozí etapy absolvovali cyklisté i časovku v tropickém vedru přes 30 stupňů Celsia. Pořadatelé se dokonce rozhodli kropit silnici, aby asfalt neměkl a neohrožoval bezpečnost závodníků.

Před časovkou zavítali mezi účastníky Tour už kolem osmé hodiny ráno bez ohlášení dopingoví komisaři a odebrali vzorky 20 jezdcům. Výsledky všech kontrol byly negativní.

Nedělní závěrečná etapa s cílem na Champs-Elysées, která má obvykle "výletní" charakter, měří 154,5 km.

Tour de France - 19. etapa
Le Creusot - Montceau-les-Mines, časovka na 57 km
1. Gončar (Ukr.) 1:07:45 (průměrná rychlost 50,479 km/h), 2. Klöden (Něm.) -41, 3. Landis (USA) -1:11, 4. Pereiro (Šp.) -2:40, 5. Lang (Něm.) -3:18, 6. Zabriskie (USA) -3:35, 7. Jekimov (Rus.), 8. Evans (Austr.) oba -3:41, 9. Grabsch (Něm.) -3:43, 10. Cunego (It.) -3:44, ...27. Padrnos (ČR) -5:05.
Průběžné pořadí
1. Landis 85:42:30, 2. Pereiro -59, 3. Klöden -1:29, 4. Sastre (Šp.) -3:13, 5. Evans -5:08, 6. Meňšov (Rus.) -7:08, 7. Dessel -8:41, 8. Moreau (oba Fr.) -9:37, 9. Zubeldia (Šp.) -12:05, 10. Rogers (Austr.) -15:07, ...65. Padrnos -2:16:45.
Etapy 93. ročníku Tour de France na Sport.cz
prolog1234567891011121314151617181920

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.