Evenepoel ovládl časovku a upevnil vedení v čele Vuelty

Belgický cyklista Remco Evenepoel si vítězstvím v časovce upevnil vedení na Vueltě. Na třicetikilometrové trati z Elche do Alicante triumfoval o 48 sekund před Slovincem Primožem Rogličem a po deseti etapách má před vítězem předchozích tří ročníků závodu náskok 2:41 minuty. Pro Evenepoela to byl premiérový etapový vavřín na Grand Tour.

Belgický cyklista Remco Evenepoel se raduje z vítězství v 9. etapě Vuelty.

Třetí místo v časovce po pondělním volnu obsadil Francouz Rémi Cavanga, který na vítěze ztratil rovnou minutu. Desátý skončil dosud průběžně druhý Španěl Enric Mas a klesl na celkovou třetí příčku. Za Evenepoelem zaostává o více než tři minuty.

Výrazné vítězství v časovce Evenepoela překvapilo. "Osmačtyřicet sekund? Tak to je hodně nečekané," řekl. "Věděl jsem, že do toho musím šlapat pořád stejně, protože to byla rovina s těžkým závěrem. Na konci už jsem měl tuhé nohy. Je to paráda vyhrát tuhle časovku v červeném dresu," liboval si člen stáje Quick-Step Alpha Vinyl.

Dosud posledním belgickým vítězem časovky na Vueltě byl Fons De Wolf v roce 1979. O osm let později byl Jean-Luc Vandenbroucke nejrychlejší v prologu.

Etapovým vítězstvím si Evenepoel podle svých slov splnil sen a teď chce vyhrát i celkově. "Tlak je pryč. Vyhrál jsem etapu. Celý tým je teď hodně sebevědomý. Všichni předvádějí výborné výkony. Nyní už musíme jen bojovat, abychom ten dres udrželi a odvezli si ho domů do Wevelgemu," prohlásil.

Kvůli nákaze koronavirem dnes závod skončil pro další čtyři jezdce. Celkem covid-19 vyřadil z Vuelty už 17 cyklistů včetně Jana Hirta.

Do desáté etapy už nezasáhl dvojnásobný britský šampion v časovce Ethan Hayter, Australan Harry Sweeny, Španěl José Herrada a irský spurtér Sam Bennett. Vítěz druhé a třetí etapy Bennett tak přišel o šanci bojovat o zelený trikot pro nejlepšího závodníka bodovací soutěže.

Ve středu dostanou opět příležitost spurtéři. Na programu je rovinatá etapa z Alhama de Murcia do Cabo de Gata dlouhá 191 km.