Hlavní obsah

Kopecká vyhrála na MS poprvé silniční závod, v Glasgow získala už třetí zlato

13. 8. 2023 16:46Aktualizováno 13. 8. 2023 18:07

Silniční závod žen na mistrovství světa v cyklistice v Glasgow vyhrála Belgičanka Lotte Kopecká před Nizozemkou Demi Volleringovou a Dánkou Cecilií Ludwigovou. Nejlepší Češkou byla na 56. místě Tereza Neumanová. V kategorii cyklistek do 23 let získala zlato jednadvacetiletá Kata Blanka Vasová, celkově jedenáctá žena absolutního pořadí.

Foto: Maja Smiejkowska, Reuters

Belgičanka Lotte Kopecká se zlatem za silniční závod žen.

Článek
Fotogalerie

Sedmadvacetiletá Kopecká potvrdila roli hlavní favoritky přes 154 kilometrů dlouhého závodu z Loch Lomond do Glasgow, kde pak čekalo peloton ve městě šest okruhů. Necelých šest kilometrů před cílem se v náročném stoupání přehnala přes Ludwigovou krátce poté, co se obě utrhly soupeřkám. Ukončila tak 50 let dlouhé čekání Belgie na zlato v elitní kategorii žen. V roce 1973 slavila Nicolle van den Broecková. Ludwigová pak těsně prohrála spurt o stříbro s Volleringovou. Pro obě jde o první medaili ze silničního závodu.

"Pro mě je to sen, který se stal skutečností, znamená to pro mě opravdu strašně moc. Bude skvělé jezdit v tom duhovém dresu světové šampionky a já věřím, že si to užiju," uvedla v rozhovoru s reportérem Mezinárodní cyklistické unie Kopecká, která při průjezdu cílem nevěřícně kroutila hlavou.

Jako kdyby nemohla vůbec uvěřit, že konečně dosáhla vysněného úspěchu. Loni se musela spokojit s druhým místem, poté co ji v australském Wollongongu předčila zkušená Nizozemka Annemiek van Vleutenová. Emoce pak přemohly Kopeckou naplno právě během rozhovoru těsně po skončení závodu - dojatá cyklistka s česky znějícím příjmením po pradědečkovi část proplakala.

"Bylo to vítězství výkonnosti, ale i trpělivosti. Hrozně mi pomohly holky z týmu. Jsme cyklistickou velmocí, ale nedokázaly jsme to dlouhou dobu prodat, pořád nás někdo porážel. Dnes jsme ale ukázaly, že dokážeme uspět jako tým i v takhle velkém a důležitém závodě," ocenila práci týmových parťaček.

Kopecká na společném šampionátu cyklistických disciplín v Glasgow zářila již na dráze. Stala se mistryní světa v bodovačce a eliminačním závodě. Vedle toho získala ještě bronz v omniu. "Po těch úspěších na oválu jsem si jen tak pomyslela, že je asi nemožné, abych vyhrála ještě i na silnici. Je to něco bláznivého," řekla Kopecká.

Mezi hrdinky závodu se zařadila Švýcarka Elise Chabbeyová, která strávila dlouhou dobu v úniku a nakonec obsadila sedmé místo. Hned po ní přijela do cíle obhájkyně zlata Van Vleutenová. Při rozlučce s MS měla obrovskou porci smůly, protože se několikrát potýkala s technickými problémy. Ten poslední přišel těsně před nájezdem do posledního okruhu a čtyřicetiletá Nizozemka v tu chvíli ztratila kolem 40 sekund a vypadla ze hry o cenné kovy.

Neumanová ztratila na Kopeckou takřka 15 minut, 62. místo obsadila osmnáctiletá Eliška Kvasničková, která byla nejmladší účastnicí závodu. Kristýna Burlová do cíle nedojela.

"Neměla jsem síly, abych se udržela v první skupině. Je třeba brát jako realitu, že jsou ty závodnice o třídu jinde. Tam se musím ještě propracovat. Snažila jsem se najet v co nejlepší pozici na okruhy a stálo mě hodně sil, abych se pohybovala na správných pozicích. Chtěla jsem pak ještě zaspurtovat o lepší výsledek, ale v posledním kopci už jsem měla křeče. Výsledek beru jako povzbuzení do další fáze sezony," uvedla Neumanová v tiskové zprávě svazu.

"Byl to obrovský rozdíl. Strašně těžký závod. Nikdy jsem v kariéře nezažila nic podobného," připustila Kvasničková. "Zkusila jsem nastoupit třináct kilometrů po startu. Větrala jsem se na špici asi tři kilometry, ale nikdo se mnou nechtěl jet. Pak se začalo nastupovat a všechny holky mě přeletěly. Nějak jsem se v balíku udržela, než se najelo do kopce, kde jsem odpadla," popsala průběh závodu.

Potom musela překonat další překážky, aby se dostala do cíle. "Aby toho nebylo málo, tak ve skupince, kde jsem se držela, jedna holka přímo před mým kolem spadla a skupina mi ujela. Dokázala jsem se do ní vrátit, dokonce jsme dojely hlavní balík, což se podařilo těsně před nájezdem na okruhy. Nestihla jsem se však dostat dopředu, závod byl pro mě utrpení," dodala Kvasničková.

Ve třiadvacítce za první Vasovou získaly stříbro Nizozemka Shirin van Anrooijová a bronz Britka Anna Shackleyová.

Mistrovství světa v cyklistice v Glasgow - silniční:
Závod žen s hromadným startem (154,1 km):
1. Kopecká (Belg.) 4:02:12
2. Volleringová (Niz.)
3. Ludwigová (Dán.) obě -7
4. Reusserová (Švýc.) -12
5. Schweinbergerová (Rak.)
6. Deignanová (Brit.) obě -34
...
56. NEUMANNOVÁ
62. KVASNIČKOVÁ obě -14:49
BURLOVÁ (všechny ČR) nedokončila
Sálová cyklistika:
Kolová:
Finále:
Německo (A. Kopp, R. Kopp) - Švýcarsko (T. Fröhlich, Y. Fröhlich) 6:2
o 3. místo:
Rakousko (Feurstein, Schnetzer) - Česko (HORÁK, ADAM) 8:5
Krasojízda:
Muži:
1. Kohl 210,50
2. Rapp (oba Něm.) 206,85
3. Arellano (Šp.) 199,11
...
v kvalifikaci
10. MAŠEK 132,19
15. NEČAS (oba ČR) 97,73
Dvojice open:
1. Schefold, Hanselmann 169,63
2. Rödiger, Styberová (všichni Něm.) 159,50
3. Lim Tsz Hin, Lim Tsz Leung (Hongkong) 118,64
...
v kvalifikaci
5. GRUNA, MAŠEK (ČR) 89,37
Ženy:
1. Dandlová 182,93
2. Füllerová (obě Něm.) 178,99
3. Schneiderová (Rak.) 172,34
...
v kvalifikaci
11. VOSIČKOVÁ (ČR) 101,90
Dvojice:
1. Marquardtová, Vordermeierová (Něm.) 136,75
2. Kopfová, Bachmannová (Rak.) 133,10
3. Bäggliová, Hämmerliová (Švýc.) 118,91
Bikros:
Muži:
1. Mahieu 33,189
2. Pilard -0,142
3. Daudet (všichni Fr.) -0,354
Ženy:
1. Shrieverová (Brit.) 36,577
2. Smuldersová (Niz.) -0,380
3. Willoughbyová (USA) -0,759
...
21. BARTUŇKOVÁ (ČR) - vyřazena ve čtvrtfinále.

Reklama