Hlavní obsah

Kostky přinesly řadu pádů, spolufavorit končí. Degenkolb se dočkal, lídr navýšil náskok

15. 7. 2018 16:17Aktualizováno 15. 7. 2018 17:24

Na svém kontě má šest druhých míst, vítězství na Staré dámě však dlouho ne a ne přijít. V neděli se ale devětadvacetiletý německý cyklista John Degenkolb při svém šestém startu na Tour de France dočkal, když vyhrál 156 kilometrů dlouhou devátou etapu s cílem v Roubaix. V závěrečném spurtu za sebou nechal Belgičany Grega van Avermaeta, který navýšil svůj náskok na čele průběžného pořadí, a Yvese Lampaerta.

Foto: Peter Dejong, ČTK/AP

John Degenkolb spurtuje do cíle deváté etapy Tour de France před lídrem průběžného pořadí Gregem van Avermaetem.Foto: Peter Dejong, ČTK/AP

Článek
Fotogalerie

Nedělní etapu z Arrasu do Roubaix, během níž se peloton musel vypořádat i s 22 kilometry na obávaných kostkách, poznamenala řada pádů, které postihly i několik favoritů na celkové prvenství.

Nejhůře dopadl po sobotě desátý Australan Richie Porte, jenž si na zhruba desátém kilometru po startu poranil rameno a ze závodu musel odstoupit. Karambol se nevyhnul ani před etapou jedenáctému Španělovi Mikelu Landovi. Ten se ale nakonec na sedlo vrátil a za pelotonem dojel jen se sedmivteřinovou ztrátou.

To druhý jezdec loňského ročníku Kolumbijec Rigoberto Urán nabral ztrátu téměř dvou minut na vítězného Degenkolba...

Ten do cíle dorazil spolu s Van Avermaetem a Yvesem Lampaertem. Ani jeden z Belgičanů však na závěrečný spurt devětadvacetiletého Němce nestačil. Jezdec stáje Trek-Segafredo navíc potvrdil, že jízda na kostkách mu svědčí, protože napodobil tři roky starý triumf ve slavném jednorázovém závodě Paříž-Roubaix.

"Mám obrovskou radost, protože na tohle vítězství jsem se tolik načekal. Po té bouračce před dvěma lety všichni říkali, že se z toho nedostanu a už nikdy nic nedokážu," připomněl jezdec stáje Trek-Segafredo nehodu z tréninku v roce 2016, při které si zlomil vřetenní kost a málem přišel o prst.

Ale já jsem řekl: 'Ne. Musím vybojovat alespoň jedno velké vítězství pro nejlepšího kamaráda, který loni v zimě umřel'. Byl pro mě jako druhý táta. Jsem moc rád, že jsem pro něj dneska vyhrál," přidal Degenkolb, který na kostkách v roce 2015 ovládl také slavný jednorázový závod Paříž-Roubaix.

Van Avermaet díky druhému místu udržel žlutý trikot, ve kterém po pondělním dni volna vyrazí i do první horské etapy s cílem v lyžařském resortu Le Grand-Bornand. Belgický cyklista navíc zvýšil náskok před Britem Geraintem Thomasem už na 43 sekund.

"Strašně mě mrzí, že jsem dneska nevyhrál, ale nemůžete mít všechno," řekl Van Avermaet. "Sice bych radši vyhrál etapu, ale udržel jsem žlutý trikot, jedu celkově skvělý závod, takže s prvním týdnem jsem naprosto spokojený," prohlásil.

Ránou pro Van Avermaetovu stáj však bylo odstoupení lídra Richieho Porta. "Je to velké zklamání, protože jsme sem všichni přijeli s tím, že ho dovezeme do Paříže. Potom jsem už jel můj vlastní závod a snažil jsem se udělat týmu radost a myslím, že se mi to podařilo," přidal Van Avermaet.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 9. etapa (Arras Citadelle - Roubaix, 156,5 km):
1. Degenkolb (Něm./Trek-Segafredo) 3:24:26
2. Van Avermaet (Belg./BMC)
3. Lampaert oba stejný čas
4. Gilbert (oba Belg./Quick-Step Floors)
5. Sagan (SR/Bora-hansgrohe)
6. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo)
7. Jungels (Luc./Quick-Step Floors) všichni -19
8. Greipel (Něm./Lotto Soudal)
9. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data)
10. Dupont (Belg./Wanty-Groupe Gobert) všichni -27
Průběžné pořadí:
1. Van Avermaet 36:07:17
2. Thomas (Brit./Sky) -43
3. Gilbert -44
4. Jungels -50
5. Valverde (Šp./Movistar) -1:31
6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -1:32
7. Fuglsang (Dán./Astana) -1:33
8. Froome (Brit./Sky)
9. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott)
10. Landa (Šp./Movistar) všichni -1:42

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?