Hlavní obsah

Růžová za hranicemi? Italové inkasují pohádkový balík v řádech stovek milionů

Patnáctý start mimo Apeninský poloostrov čeká v pátek italské Giro, úvodní cyklistickou Grand Tour sezony. Jeden ze tří největších etapových závodů planety. Peloton se vydá vstříc jednadvaceti etapám z Budapešti, kde měl být start už v roce 2020. Kvůli pandemii koronaviru se však odkládal. Celkově se v Maďarsku pojede tři dny. A pro organizátory jde o terno.

Foto: @faustocoppi60, Twitter

Jan Hirt vyhrál etapu závodu Kolem Ománu. Archivní fotoFoto: @faustocoppi60, Twitter

Článek

Podle italských médií totiž maďarská vláda za tři etapy zaplatila 7,8 miliardy forintů, tedy 24,5 milionů eur. V přepočtu na koruny 612 milionů. Určitá část financí nepochybně padla na propagaci přímo v místě závodu, ale zbytek patří italským organizátorům.

Celkově se mimo Itálii startuje už počtrnácté. Prvně se tak stalo v roce 1965, kdy byla úvodní etapa v San Marinu. Posléze se Grande Partenza odehrál kupříkladu v Aténách, Groningenu, Belfastu či v Jeruzálámě.

Po třech dnech v Maďarsku se peloton přesune na Sicílii, kde se naplno rozhoří bitva o Maglia Rosa, růžový trikot lídra závodu. Peloton čeká pod Apeninami šest horských etap, šest kopcovitých etap, pět bitev určených pro sprintery a jedna časovka.

Při absenci obhájce prvenství Egana Bernala, který se vzpamatovává z drsného karambolu v podobě nárazu do autobusu v rodné Kolumbii, půjde o mimořádně otevřenou bitvu. Ve startovní listině nejsou ani ikony současného světa World Tour Primož Roglič a Tadej Pogačar.

Hlavními adepty na vítězství jsou Richard Carapaz (Ineos), Mathieu van der Poel (Alpecin), Tom Dumoulin (Jambo Visma), Mike Landa (Bahrain), Joao Almeida (UAE Emirates), Vincenzo Nibali (Astana) či někdo další z „vlčáků" na soupiskách dvaadvaceti týmů.

Jedno místo ze 176 obsadí i český zástupce. Bude jím Jan Hirt z formace Intermaché Wanty Gobert Matériaux. Právě při italském Giru dosáhl rodák z Třebíče nejlepších výsledků kariéry. V roce 2017 dojel celkově dvanáctý, o dva roky později bral druhé místo v šestnácté etapě.

Jednatřicetiletý český reprezentant v úvodu sezony vyhrál skvěle obsazený závod Kolem Ománu, kde ovládl závěrečnou královskou etapu. Pak absolvoval etapové bitvy ve Spojených Arabských Emirátech a v Katalánsku.

Duben pak prožil na soustředění v Kolumbii. Takřka denně absolvoval trénink, při němž ve vysoké nadmořské výšce „polkl" v sedle kola přes dva tisíce výškových metrů. Ještě v sobotu naposledy trénoval v Jižní Americe.

Hirt bojuje o angažmá na další rok. A tak se Česko může klidně dočkat dalšího etapového vítěze z Grand Tour. Příležitostí v mimořádně těžkém ročníku italského Gira bude mít český reprezentant několik.

Reklama

Sdílejte článek