Giro d'Italia bude po devíti letech s Cavendishem, pojede i Hirt, Štybar chybí

Po devíti letech se britská cyklistická hvězda Mark Cavendish představí na Giru d'Italia, na kterém v minulosti vybojoval 15 etapových prvenství. Šestatřicetiletý exmistr světa figuruje v nominaci belgického týmu Quick-Step Alpha Vinyl, na rozdíl od Zdeňka Štybara, který přitom původně ve svých plánech úvodní Grand Tour sezony měl.

Jan Hirt na archivním snímku ze závodu Kolem Ománu.

Z českých jezdců by se měl v pátek v Budapešti postavit na start Jan Hirt v dresu jiné belgické stáje Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux. Jednatřicetiletého vrchaře čeká páté Giro v kariéře. Loni obsadil 26. místo, nejlépe byl v roce 2017 dvanáctý.

Cavendish pojede italskou Grand Tour pošesté. S 15 etapovými triumfy je nejlepší z aktivních závodníků. V roce 2013 ovládl i bodovací soutěž. Na Grand Tours posbíral dosud 52 vítězství a je třetí v historickém pořadí za Italem Mariem Cipollinim (57) a rekordmanem Belgičanem Eddym Merckxem (64).

Program 105. ročníku cyklistického závodu Giro d'Italia:
6. května - 1. etapa: Budapešť (Maď.) - Visegrád (Maď.), 195 km,
7. května - 2. etapa: Budapešť (Maď.) - Budapešť (Maď.), časovka jednotlivců 9,2 km,
28. května - 20. etapa: Belluno - Marmolada, 168 km,
29. května - 21. etapa: Verona - Verona, časovka jednotlivců 17,4 km.
Celkem: 3445,6 km.

"Mark bude naším mužem pro roviny. Vyhrál na Giru spoustu etap a může se v hromadných spurtech opřít o dostatek silných jezdců," řekl sportovní ředitel Quick-Stepu Davide Bramati.