Hlavní obsah

Šéf Omegy Lefevere vyzval ředitele Gira k odstoupení

28. 5. 2014 13:30

Šéf cyklistického týmu Omega Pharma-Quick-Step Patrick Lefevere vyzval po úterním chaosu v královské etapě Gira d'Italia k odstoupení ředitele závodu Maura Vegniho. Kapitán Omegy Rigoberto Urán ztratil ve zmatečné etapě růžový trikot lídra, který získal jeho krajan a rival Nairo Quintana.

Foto: Gian Mattia D'Alberto, ČTK/AP

Kolumbijec Rigoberto Urán ztratil pozici lídra závodu.Foto: Gian Mattia D'Alberto, ČTK/AP

Článek

Většinu cyklistů a týmových šéfů rozčílil už samotný fakt, že navzdory extrémně špatnému počasí se jelo podle původního plánu do průsmyku Stelvio, kde jezdce v teplotách kolem nuly bičoval déšť se sněhem. K tomu se přidala nejednoznačná informace od pořadatelů, kterou si někteří vysvětlili tak, že v následném nebezpečném sjezdu se nebude závodit.

Tomu se někteří jezdci přizpůsobili, na vrcholu zastavili a oblékali si suché oblečení, zatímco jiní včetně Quintany jeli v tempu dál. Quintana nakonec po dalším stoupání celou etapu vyhrál a vede před Uránem o minutu a 41 sekund.

"Pan Vegni by měl jít domů, podle mě by měl rezignovat. Vůbec se nestará o cyklisty a není to u něj poprvé," uvedl dnes pro server cyclingnews.com Lefevere. "Platím jezdcům, ne jemu, milióny eur a od něj nedostávám nic. Nějakých 60.000 eur za to, že jedeme tenhle závod," zlobil se šéf Omegy, z nějž rozčilení nevyprchalo ani přes noc.

Twitter Gira vzal informaci o nezávodění zpět

Podle Lefeverea byl chaos na Stelviu způsoben organizátory, kteří prý změnili názor. "Máme důkaz, že na vrcholu Stelvia z rádia zaznělo, že pojedou motocykly s vlajkami, že se nebude riskovat a že dole začne každá skupina s odstupem, jaký měla na vrcholu," tvrdil šéf týmu, za který jezdí i čeští cyklisté Zdeněk Štybar a Petr Vakoč.

Informaci o neutralizaci sjezdu dokonce přinesl i oficiální twitterový účet Gira, později ji však vzal zpět a omluvil se. "Myslím, že prostě změnili názor, protože byli rádi, že jsou Quintana, (Ryder) Hesjedal a (Pierre) Rolland v úniku, což bylo dobré pro Giro," uvedl Lefevere.

Devětapadesátiletý bývalý belgický profesionál tvrdí, že není naštvaný jen kvůli tomu, že jeho cyklista přišel o vedení. "Nejde o to, jestli je Quintana nejlepší vrchař, jde o princip. Urán by možná přišel o růžový trikot tak jako tak nebo by ho ztratil v dalších etapách. Cyklistika se chce stát velkým sportem, ale nikdy se jí to nepodaří, pokud bude organizována takovým způsobem," dodal Lefevere.

Reklama

Sdílejte článek