Spurtér Démare vyhrál na Giru třetí etapu během čtyř dnů

Brindisi

Francouzský cyklista Arnaud Démare vyhrál na Giru d'Italia v hromadném spurtu třetí etapu během čtyř dnů. Devětadvacetiletý člen týmu FDJ finišoval do cíle rovinaté 7. etapy po 143 km v Brindisi jednoznačně před Slovákem Peterem Saganem a Australanem Michaelem Matthewsem.

Spurtér Démare vyhrál na Giru třetí etapu během čtyř dnůVideo: sntv

Francouzský mistr Démare zopakoval vítězství ze čtvrtka a úterka a potvrdil své vedení v bodovací soutěži. Jeho největší rival Sagan byl potřetí na letošním Giru druhý a prodloužil čekání na výhru, z níž se v profipelotonu radoval naposledy loni v červenci.

"Zahájil jsem spurt ve správný okamžik. Cítil jsem, že je Peter Sagan blízko, takže jsem šťastný, že jsem to opět zvládl. Je to mimořádné," uvedl Démare, jenž slovenského exmistra světa porazil o délku bicyklu.

Růžový trikot lídra v etapě ovlivněné bočním větrem udržel Portugalec Joao Almeida, který vede o 43 sekund před Španělem Pellem Bilbaem, třetí je s odstupem 48 sekund Nizozemec Wilco Kelderman. Z favoritů na celkové vítězství má nejlepší pozici průběžně pátý Vincenzo Nibali.

"Dnes to bylo hodně rychlé, zvlášť v závěru. Na posledním kilometru jsem zůstal vepředu se svými týmovými kolegy. Skvěle mě ochránili před větrem," chválil Almeida parťáky ze stáje Deceuninck-Quick Step.

Podle agentury AFP šlo o nejrychlejší etapu v historii Gira. Peloton ji i s pomocí větru urazil průměrnou rychlostí 51,234 km/h. Dosavadní rekord držela 18. etapa z roku 2012, kdy 149 km dlouhou trať vítězný Ital Andrea Guardini projel průměrnou rychlostí 49,429 km/h.

Jediný český účastník závodu Josef Černý byl v průběhu etapy v úniku a dojel čtrnáctý jako nejlepší z jezdců týmu CCC.

Sobotní 8. etapa měří rovných 200 kilometrů a na trase mezi městy Giovinazzo a Vieste podél pobřeží Jaderského moře jsou dvě horské prémie.