Třetí etapu Gira ovládl po hromadném spurtu Cavendish

Třetí etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu britský cyklista Mark Cavendish. V čele průběžného pořadí je dál Nizozemec Mathieu van der Poel.

Sestřih 3. etapy cyklistického závodu Giro d'Italia Video: sntv

Cavendish, který startuje na Giru po devíti letech, si připsal 16. etapový triumf v tomto závodě. Šestatřicetiletý exmistr světa za sebou po 201 kilometru ve finiši v Balatonfüredu nechal další spurtérská esa Francouze Arnauda Démarea a Kolumbijce Fernanda Gaviriu.

Pro Cavendishe to bylo 160. vítězství v kariéře, díky kterému se osamostatnil na pátém místě historického pořadí, o něž se dosud dělil s Irem Seanem Kellym. Před jezdcem stáje Quick-Step Alpha Vinyl jsou už jen Belgičan Roger de Vlaeminck s Italem Mariem Cipollinim (oba 161) a Belgičané Rik van Looy (162) s nedostižným Eddym Merckxem (283).

"Mám z toho radost. Je to prima. Chtěli jsme v tom prvním spurtu uspět a povedlo se," uvedl Cavendish. "Máme tady půlku týmu do hor a druhou půlku do spurtu. Všichni se na tom podíleli. S Ballerinim, Van Lerberghem a Morkym (Mörkövem) tu máme skvělé jezdce do finiše a dneska se to potvrdilo," liboval si britský jezdec.

Van der Poel, který ve finiši ve stoupání ovládl úvodní etapu, se zapojil do spurtu i tentokrát v růžovém dresu. Snažil se rozjet finiš pro kolegu z týmu Alpecin-Fenix Itala Jakuba Mareczka, který skončil pátý. Van der Poel dojel sedmnáctý.

"Jakub se na posledním kruháku neudržel za mnou a zůstal trochu vzadu. Měli jsme na víc, ale v dalších dnech budeme mít další příležitosti," řekl nizozemský závodník, který vede o 11 sekund před Britem Simonem Yatesem.

Český cyklista Jan Hirt obsadil v hlavním poli 39. místo, celkově mu patří 54. příčka.

Po třech etapách v Maďarsku následuje v pondělí volný den. V úterý přijdou na řadu první kopce, cíl 172 km dlouhé etapy je na Etně.