Životní triumf britského mladíka na Alpe d'Huez! Pogačarovi útok na žlutý dres nevyšel

Další peklo. Vlastně ještě větší než to středeční. Čtvrteční 12. etapa Tour de France byla nejtěžší zkouškou celého letošního ročníku Staré dámy a 167 km dlouhou trať se třemi horskými prémiemi nejvyšší kategorie s cílem v lyžařském středisku Alpe d'Huez ovládl britský mladík Thomas Pidcock. Žlutý trikot bezpečně udržel Dán Jonas Vingegaard, který se spolehlivě pohlídal nástupy obhájce Tadeje Pogačara.

Thomas Pidcock po triumfu v královské etapě letošní Tour de France.

Pidcock nejprve po úniku při přejezdu Col du Galibier, kam peloton zamířil už ve středu, dojel skupinku uprchlíků a poté jim při sjezdu z Col de la Croix de Fer pomohl udržet náskok před pelotonem.

„Chtěl jsme se dostat do úniku, takový byl plán. Pomohla mi klesání, kde jsem mohl využít svých jezdeckých dovedností," poznamenal v cíli Pidcock, jemuž se podařilo ve sjezdu z Col de la Croix de Fer překonat hranici 100 km/h.

Thomas Pidcock slaví triumf ve 12. etapě Tour de France s cílem v Alpe d'Huez.

Na svůj životní triumf na silnici pak dvaadvacetiletý Brit, který se pyšní i letošním titulem mistra světa v cyklokrosu a loňským olympijským zlatem na horských kolech, zaútočil v závěrečném stoupání. Deset a půl kilometru před cílem nastoupil a nechal za sebou Jihoafričana Meintjese i legendárního Chrise Frooma, s nímž spolupracoval od sjezdu z Galibieru.

Chris Froome (v modrém) ve skupině uprchlíků během 12. etapy Tour de France.

Čtyřnásobný vítěz Staré dámy se třetím místem dočkal prvního výrazného výsledku od vážného zranění při pádu na Critériu du Dauphiné v roce 2019. „Jet s Chrisem takový kus bylo skvělé, patří k legendám našeho sportu. A posléze pocit ze stoupání na prvním místě mezi davy fanoušků... Nepopsatelné!" dodal Pidcock.

Žlutý dres bez větších problémů udržel Vingegaard, který odrazil všechny útoky Tadeje Pogačara v závěrečném stoupání a dojel šestý. Slovinský vítěz předchozích dvou ročníků, který o vedení přišel po středečním výpadku, byl pátý.

Jonas Vingegaard (ve žlutém dresu) bezpečně hlídá nástup Tadeje Pogačara.

Pogačar se díky tomu posunul na druhé místo celkového pořadí a na Vingegaarda stále ztrácí dvě minuty a 22 sekund. Na třetí příčku poskočil Geraint Thomas s odstupem dvou minut a 26 sekund od lídra.

Tour de France - 12. etapa (Briancon - Alpe D´Huez, 165,5 km)