Česko - Polsko 6:2České florbalistky vyhrály i ve druhém duelu na MS

Uppsala

České florbalistky zvítězily ve druhém vystoupení na mistrovství světa ve švédské Uppsale nad Polskem 6:2 a zajistily si první místo v základní skupině A i postup do čtvrtfinále. V úterý čeká tým kouče Saschy Rhynera od 13:00 duel s Lotyšskem. Do play off vstoupí v pátek od 16:00 s vítězem duelu předkola mezi Německem a Dánskem.

České hráčky se radují z gólu, ilustrační foto.

Polky, které prohrály dosavadních všech osm vzájemných zápasů, dokázaly v úvodu odolávat tlaku favoritek. První velkou šanci měla až v 8. minutě Magdaléna Plášková, ale brankářka Karina Trojanová zasáhla. Potom minula Karolína Suchá a až v čase 11:57 se Češky poprvé radovaly.

Bezprostředně tomu předcházela největší možnost Polek, kdy Hanna Samsonová zblízka nezamířila přesně. Z protiútoku našla Eliška Chudá Michaelu Kubečkovou, která už měla přesnou mušku a ve svém sedmém duelu na MS oslavila premiérový gól. Hned za 21 sekund zvýšila kapitánka Eliška Krupnová, jež bekhendem šikovně přelobovala Trojanovou a ve 32. duelu na světový šampionátech vstřelila svou jubilejní 20. branku.

Polky ale nadále pozorně bránily a nedovolily Rhynerovu týmu odskočit do většího rozdíly. Samy také hrozily, šanci Patrycja Hliwaové ještě v brance na MS debutující Lenka Remešová kryla, ale ve 29. minutě už ji překonala Zuzanna Krzywaková. Bývalá hráčka Vítkovic navíc v čase 34:27 při vyloučení Kamily Paloncyová také vyrovnala.

Rhynerovu výběru vrátila vedení 54 sekund před druhou přestávkou po ideální přihrávce Martiny Řepkové Michaele Mlejnková. Po 128 sekundách závěrečné části zvýšila Plášková na 4:2 a ve 47. minutě přidala další pojistku Denisa Kotzurová. Minutu a půl před koncem ještě dovršila výsledek ve vlastním oslabení druhou brankou v utkání Mlejnková.

Švýcarky porazily Lotyšsko vysoko 13:0 a po sobotní porážce s českou reprezentací 2:5 si obhájkyně stříbra připsaly první body ve skupině A. Pěti body za dva góly a tři asistence se na tom podílela Corin Rüttimanová, která jako první hráčka v historii dosáhla na hranici 50 branek na světových šampionátech.

Devětadvacetiletá Rüttimanová, která startuje na sedmém MS, má na kontě z 38 zápasů 75 bodů za 50 tref a 25 asistencí. Druhá mezi střelkyněmi je v historickém pořadí Dánka Cecilia Di Nardová, jež dala v 36 duelech 48 branek.

Rüttimanová dnes předstihla na třetí pozici historického pořadí produktivity Švédku Emelii Lindströmovou, která ve 24 duelech zaznamenala 73 bodů (37+36). Tu na tomto šampionátu už předčila její krajanka Emelie Wibronová se 76 body (44+32) z 32 utkání. Rekordmankou je další Švédka Anna Wijková s 88 body (23+65) z 36 duelů.

Slovenské florbalistky porazily Německo 6:0 a obsadily ve skupině B třetí místo. Ve středečním předkole play off se svěřenkyně českého trenéra Michala Jedličky utkají s druhým týmem ze skupiny C, kde hrají USA, Dánsko, Thajsko a Itálie.

Slovenky v úvodních zápasech prohrály se Švédskem 3:22 a s Finskem 2:7 a stejně jako Německo sehrály třetí zápas ve třech dnech. "Proti Švédkám a Finkám jsme byli každou tu třetinu horší a dnes to bylo taky. Musíme udržet šedesát minut naši hru a energii. Budeme se o to snažit v dalších zápasech," řekl Jedlička.

Mistrovství světa florbalistek v Uppsale (Švédsko):
Skupina A:
ČR - Polsko 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 12. Kubečková (Chudá), 13. Krupnová (Ratajová), 40. Mlejnková (Řepková), 43. Plášková (Trojánková), 47. Kotzurová (Plášková), 59. Mlejnková (Řepková) - 29. Z. Krzywaková (J. Krzywaková), 35. Z. Krzywaková (Helmanová). Rozhodčí: Andersson, Eliasson (oba Švéd.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 105.
Sestava ČR: Remešová - Beránková, Jiráková, Koníčková, Šupáková, Havlíčková, Keprtová, Paloncyová - Ratajová, Krupnová, Plášková - Mlejnková, Suchá, Řepková - Chudá, Kubečková, Kotzurová - Trojánková. Trenéři: Sascha Rhyner a Jakub Robenek.
Švýcarsko - Lotyšsko 13:0 (4:0, 3:0, 6:0)
Branky: 50., 53. a 57. Martiová, 3. z tr. střílení a 43. Rüttimannová, 9. a 28. Wikiová, 15. Gredigová, 19. Spichigerová, 31. Hanimannová, 36. Suterová, 42. Gerigová, 42. Wyssová.
1.ČR220011:44
2.Švýcarsko210115:52
3.Polsko21018:102
4.Lotyšsko20024:190
Skupina B:
Slovensko - Německo 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)
Branky: 2. Grossová, 16. Pudišová, 20. M. Šponiarová, 25. Chupéková, 26. P. Hudáková, 26. Červená.