Švédsko - Finsko 6:4Florbalisté Švédska porazili v Helsinkách Finy a slaví devátý triumf na MS

Švédští florbalisté vyhráli ve finále mistrovství světa v Helsinkách nad Finskem 6:4 a na třináctém šampionátu si připsali devátý triumf. Domácí sice dokázali smazat ztrátu 2:4, ale na třetí zlato v řadě nedosáhli. Vítězný gól dal 97 sekund před koncem obránce Tobias Gustafsson. Švédové se vrátili na trůn poprvé od roku 2014, kdy uspěli doma v Göteborgu.

Švédští florbalisté se radují z branky

Finové se utkali ve finále se Švédskem poosmé za sebou a celkově pojedenácté. Poprvé v historii řídil duel o zlato na mužském mistrovství světa ženský rozhodcovský pár Sandra Zurbuchenová a Corina Wehingerová.

Domácím se před zraky 12.508 diváků podařil vstup do utkání a po 86 sekundách hry otevřel skóre Justus Kainulainen. V polovině úvodní části zvýšil Eemeli Salin, který se prosadil z dorážky po střele Samiho Johanssona, autora vítězné branky z pátečního semifinále proti české reprezentace (3:2) 49 sekund před koncem.

Druhé dějství ale ovládli Švédové. Lassiho Torisevu, který se vrátil do branky po absenci v pátečním duelu kvůli koronavirovému protokolu, poprvé překonal v čase 24:59 Rasmus Enström. Za 171 sekund vyrovnal Kim Nilsson a ve 35. minutě otočil stav Linus Nordgren.

V polovině závěrečné třetiny zvýšil Albin Sjögren na 4:2, ale trefami v 51. a 53. minutě srovnal Justus Kainulainen, který tak dovršil hattrick. V čase 58:53 vrátil Švédům vedení Tobias Gustafsson a 12 sekund před koncem při power play po výhozu brankáře Jonathana Edlinga pečetil triumf do prázdné branky Hampus Ahrén.

Lotyšsko bere páté místo

Florbalisté Lotyšska porazili na mistrovství světa v Helsinkách v duelu o konečné 5. místo Norsko 4:2. Zajistili si účast na Světových hrách v americkém Birminghamu, které se uskuteční od 7. do 17. července příštího roku.

Vedle pořádajících USA mají jistý start také všichni účastníci bojů o medaile Finsko, Švédsko, Švýcarsko a Česko, navíc ještě jako další zástupce Severní Ameriky Kanada a nejlepší tým z Asie a Oceánie Thajsko.

Historický úspěch Slovenska

Slovensko zdolalo v utkání o 7. místo Estonsko 8:7 v prodloužení a dosáhlo na svůj historicky nejlepší výsledek. Překonalo osmou pozici z roku 2012 z Curychu a Klotenu. Rozhodl o tom v čase 61:29 Michal Dudovič. Tým v závěrečném utkání nevedl na střídačce český Radomír Mrázek, ale jeho krajan a asistent Karel Ševčík.

"Mrzí nás, že vzhledem k tomu, že je v této hale je neustále zima, onemocněl kolega Radomír Mrázek a rozhodl dnešního zápasu se nezúčastnit. I proto jsme všichni bojovali za něho," řekl Ševčík webu Slovenské florbalové asociace a postěžoval si na podmínky v hokejové hale Jäähalli, kde se dohrávaly duely o další umístění. Boje o medaile hostila Hartwall Arena.

Mistrovství světa florbalistů v Helsinkách:
Finále:
Finsko - Švédsko 4:6 (2:0, 0:3, 2:3)
Branky a nahrávky: 2. J. Kainulainen (Stenfors), 10. Salin (S. Johansson), 51. J. Kainulainen (Kivilehto), 53. J. Kainulainen (Leikkanen) - 25. Enström (Backby), 28. K. Nilsson, 35. Nordgren (Haglund), 51. Sjögren (Nilsberth), 59. T. Gustafsson (Ahrén), 60. Ahrén (Edling). Rozhodčí: Wehingerová, Zurbuchenová (obě Švýc.). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 12.508.
O 3. místo:
ČR - Švýcarsko 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Rýpar (Marek Beneš), 47. Havlas (Němeček), 59. Marek Beneš (Ondrušek), 65. Langer (Marek Beneš) - 17. Camenisch (Bischofberger), 33. vlastní Besta, 42. Bürki (Schiess). Rozhodčí: Söderman, Boström (oba Švéd.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 10.065.
ČR: Bauer - Němeček, Vítovec, Gruber, Besta, Punčochář, Kisugite - Rýpar, Langer, Marek Beneš - Ondrušek, Šindler, Delong - Hemerka, F. Forman, Havlas - D. Šimek. Trenér: Petri Kettunen.
Švýcarsko: P. Meier - Bischofberger, Camenisch, Bürki, Conrad, Graf, Heller - Zaugg, Mendelin, Ch. Meier - Maurer, Hutzli, Schiess - Laely, Riedi, Braillard. Trenér. David Jansson.
O 5. místo:
Lotyšsko - Norsko 4:2 (0:0, 3:0, 1:2)
Branky: 23. Jurševskis, 34. Kovalevskis, 35. Kruminš, 59. Trekše - 52. Olesen, 53. Lindqvist.
O 7. místo:
Slovensko - Estonsko 8:7 v prodl. (3:1, 3:3, 1:3 - 1:0)
Branky: 14. a 28. Kvasnica, 7. Gál, 19. Pažák, 32. Cvacho, 40. L. Ujhelyi, 43. Grich, 62. Dudovič - 12., 55. a 57. Kasenurm, 23. a 52. Dahlberg, 21. Kareliusson, 27. Okruzko.