Leverkusen v euforii. Schick a spol. vyšperkovali premiérový titul kanonádou

Bayern sesazen, novým králem německé kopané se stává Bayer. Leverkusen s českými reprezentanty Patrikem Schickem, Matějem Kovářem a Adamem Hložkem přerušil jedenáctileté panování mnichovského velkoklubu. Výhrou 5:0 nad Brémami, kterou zařídily góly Victora Boniface, Granita Xhaky a hattrick žolíka Floriana Wirtze, dal pět kol před koncem definitivní razítko na zisk mistrovského titulu. Leverkusen ovládl německou nejvyšší soutěž poprvé v historii.

Fotbalisté Leverkusenu se radují z branky

Leverkusen (od našeho zpravodaje)  Okamžitě po závěrečném hvizdu téměř všichni domácí fanoušci opustili svá sedadla v BayAreně a hromadně vtrhli na trávník. Někteří křepčili radostí. Jiní plakali. Všichni ale prožívali ničím nezkalenou euforii. Na tento moment čekaly generace fanoušků Leverkusenu, přišel ale až po 120 letech od založení klubu.

Vítězná nálada panovala na tribunách hned od úvodu, možná dokonce od rozcvičky před utkáním. Fotbalisté Leverkusenu ji vycítili a vstoupili do duelu s Brémami aktivně. V osmé minutě mohl otevřít skóre Piero Hincapie. Po stříleném centru Nathana Telly ale nevyzrál na brankáře Michela Zetterera.

Hráči Leverkusenu slaví společně s fanoušky první bundesligový titul v historii klubu

Zmařená šance jako by Leverkusenu sebrala klid z kopaček. Dopouštěl se nepřesností jak v obranné, tak útočné fázi. Vypadalo to, jako by se snad vidiny talíře pro vítěze bundesligy zalekl.

Hluchou pasáž ukončila 22. minuta. Domácí Jonas Hoffman padl v pokutovém území na trávník po skluzu Juliána Malatiniho. Hlavní arbitr Harm Osmers se nejprve zdráhal ukázat na puntík, videozáznam jej ale přinutil verdikt změnit. Penalta!

BayArena bouřila radostí a o pár desítek sekund později si euforii střihla znovu. Victor Boniface se z pokutového kopu nemýlil a poslal lídra bundesligy do vedení. Ve zbytku prvního poločasu si Leverkusen vypracoval i další šance, do té nejnadějnější se sedm minut před pauzou dostal Amine Adli. Po parádním křižném pasu Hoffmana ale pouze orazítkoval břevno.

V nastaveném čase úvodního dějství se musel zaskvět i brankář domácích Lukáš Hradecký, jenž si nadvakrát poradil ve skrumáži po centru Romana Schmida.

Ojedinělý výpad Brém se ale nestal předzvěstí nervydrásající druhé půle. Naopak.

Čtvrt hodiny po přestávce se za hranicí vápna položil do obstřelu domácí záložník Granit Xhaka. Zetterer proti granátu z jeho kopačky neměl sebemenší šanci zasáhnout, 2:0. Vyprodaná BayArena cítila, že vysněný triumf je na dosah ruky. Na tribunách nebylo jediného fanouška, který by po Xhakově trefě doslova nevyletěl do vzduchu.

Další důvod k radosti dostal Leverkusen v 68. minutě. Střídající Florian Wirtz se za šestnáctkou opřel do balonu, ten ve vzduchu zaplaval a zapadl za bezmocného Zetterera.

3:0, hotovo. V tuhle chvíli už titul Leverkusenu nemohl nikdo vzít.

Když krátce před koncem Wirtz unikl obraně a úspěšným samostatným nájezdem přidal čtvrtou trefu, pár nedočkavců z tribun již vyběhlo na hrací plochu.

„Zatím ne, teď na tohle není čas. Ještě chvíli počkejte,“ varovala hlasatelka na stadionu.

Když ale Wirtz dalším zásahem završil hattrick, výzvy nepomohly. Sudí pár desítek sekund před koncem řádné hrací doby ukončil utkání, Leverkusen tak završil spanilou jízdu zaslouženým titulem.

Čerstvý vítěz bundesligy neprohrál ani 43. utkání v sezoně, všemi soutěžemi zatím prochází s úctyhodnou bilancí 38-5-0. Svou měrou k tomu přispěla i trojice českých reprezentantů v jeho kádru, z nichž se proti Brémám dostal do hry jen Patrik Schick. Měl blízko k asistenci i vstřelenému gólu, chybějící zápis do statistik mu ale nijak vadit nebude.

Vždyť se on a jeho parťáci Hložek a Kovář stali prvními českými fotbalisty od roku 2015, kteří vyhráli jednu z evropských top lig. Tehdy se radoval gólman Petr Čech s Chelsea. Posledním mistrem bundesligy byl až dosud stoper Jan Šimůnek, jenž se v roce 2009 radoval s Wolfsburgem. Teď si mistrovské oslavy užije i zmíněné trio.