Hlavní obsah

Disciplinární komise zahájila řízení s Řehákem pro podezření z urážek Mosquery

23. 12. 2021 13:47Aktualizováno 23. 12. 2021 14:23

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace zahájila řízení s asistentem trenéra Slavie Pavlem Řehákem kvůli podezření, že při utkání 13. kola první ligy hrubě urážel plzeňského záložníka Jhona Mosqueru. Kolumbijský křídelník tmavé pleti po zápase obvinil Řeháka z rasismu, to však komise neprokázala. Slávistický krajní bek či záložník Oscar Dorley dostal od disciplinárky trest na tři soutěžní utkání za nesportovní zákrok a vyloučení v nedělním duelu 19. ligového kola v Ostravě.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Rozhodčí Pavel Franěk a fotbalisté Viktorie Plzeň Jhon Mosquera, Milan Havel a Lukáš Hejda během utkání na Slavii.Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Článek

Mosquera na konci října v závěru vypjatého utkání na Slavii dostal po druhém napomínání červenou kartu. Po zápase nařkl Řeháka z rasistické urážky, kterou slyšel cestou do kabiny, když opouštěl hřiště. Plzeňský klub se za něj postavil, naopak Řehák rasismus popírá.

Disciplinární komise se incidentem dlouho zabývala. "Komise provedla velmi rozsáhlé šetření událostí souvisejících s utkáním Plzně na Slavii, při kterém na několika svých předchozích zasedáních vyslechla zúčastněné osoby a opakovaně zhlédla video a audio záznamy zachycující zejména události kolem vyloučení hráče Mosquery a jeho odchodu ze hřiště," uvedl v komuniké předseda disciplinární komise Richard Baček.

"Svá vyjádření komisi poskytli čtvrtý rozhodčí i příslušníci obou družstev, kteří se pohybovali v blízkosti hráče Mosquery i asistenta trenéra Řeháka při odchodu vyloučeného hráče ze hřiště.

V rámci předběžného šetření se podezření na rasistické projevy pana Řeháka nepodařilo prokázat. Nicméně komise z dostupných materiálů a svědectví pojala významné podezření, že pan Řehák použil směrem k hráči Mosquerovi opakované hrubé urážky v cizím jazyce, které však neměly rasistický podtext," doplnil Baček.

Případný trest vynese komise až v novém roce, dalším zasedání má vzhledem k zimní přestávce naplánované na 3. února.

Zápas Slavie s Plzní byl velmi vyostřený. Vedle Mosquery dostali od rozhodčího Pavla Fraňka červenou kartu další dva hráči Západočechů Radim Řezník a Luděk Pernica a Pražané v dlouhé přesilovce zvítězili 2:0.

První tři jarní zápasy bude muset vynechat slávistický hráč Oscar. Třiadvacetiletý liberijský levý bek se v 49. minutě nedělního šlágru v Ostravě ohnal kopačkou po domácím Janu Juroškovi, kterého zasáhl do rozkroku.

Sudí Dalibor Černý ho nejprve vyloučil po druhém napomínání, po přezkoumání situace ze záznamu mu pak udělil rovnou červenou kartu. Slavia v oslabení ztratila vedení a na hřišti Baníku jen remizovala 3:3.

V zápase v Ostravě byl vyloučen i další slávista Jan Kuchta, který v závěru zastavil rukou míč směřující do branky. Disciplinární komise mu zastavila činnost klasicky na jedno utkání. První jarní kolo vynechají i královéhradecký Daniel Vašulín, jablonečtí Jakub Považanec a Michal Surzyn, českobudějovický brankář Vojtěch Vorel a teplický Robert Jukl za čtyři žluté karty a královéhradecký Petr Kodeš za osm napomínání.

Viktoria Plzeň dostala pokutu 25 tisíc korun za porušení povinnosti pořadatele v domácím utkání s Libercem, při němž fanoušci použili zakázanou pyrotechniku.

Reklama

  0 : 0 Slovácko - Č. Budějovice 0 : 0 14. min
20230128T15 : 00:00+0100
Slovácko vs. Č. Budějovice
Slovácko vs. Č. Budějovice
Slovácko
Č. Budějovice
  0 : 0 Bohemians - Teplice 0 : 0 16. min
20230128T15 : 00:00+0100
Bohemians vs. Teplice
Bohemians vs. Teplice
Bohemians
Teplice
  1 : 0 Plzeň - Hr. Králové 1 : 0 19. min
20230128T15 : 00:00+0100
Plzeň vs. Hr. Králové
Plzeň vs. Hr. Králové
Plzeň
Hr. Králové
  Olomouc - Sparta dnes 18 : 00
20230128T18 : 00:00+0100
Olomouc vs. Sparta
Olomouc vs. Sparta
Olomouc
Sparta
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •